Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ensitreffit-Riian puhelimesta löytynyt Tinder puhuttaa – näin tuotanto vastaa

12:52Ensitreffit-Riian puhelimesta löytyi Tinder - Töllötuomarit: "Aleksi loukkaantui ihan syystä"Katso tästä, mitä mieltä Töllötuomarit eli MTV Uutisten toimittajat Katri Utula ja Katja Lintunen ovat Riian Tinderin käytöstä, hänen selityksestään sekä tuotannon ohjeistuksesta.
Julkaistu 29.11.2023 18:05
Toimittajan kuva

Katri Utula

katri.utula@mtv.fi

Ensitreffit alttarilla -Riia ja Aleksi ajautuvat tiistain jaksossa uuteen kriisiin, kun Aleksi löytää Riian puhelimesta Tinderin. Tuotanto kertoo, millaiset ohjeistukset osallistujille annetaan nettideittipalveluiden käytöstä. Riia paljastaa, miksi deittisovellus on hänen puhelimessaan.

Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa avioituneiden helsinkiläisen Riian, 30, ja oululaisen Aleksin, 26, tuorein kriisi koskee deittisovellus Tinderiä, jonka Aleksi löytää Riian puhelimesta parin oltua naimisissa alle kuukauden.

Pari on jo aiemmin kärsinyt väärinymmärryksista ja puolin ja toisin loukatuksi tulemisesta. Uusin käänne ei miellytä Aleksia.

– Vähän sellainen kylmä rätti kasvoille -fiilis siinä hetkessä, Aleksi kuvailee tuntemuksiaan.

Riia selittää Tinder-sovelluksen olemassaoloa seuraavan viikon jaksossa, joka on jo nähtävissä MTV Katsomo+ -palvelussa. Riia kertoo, että oli unohtanut Tinderin puhelimeensa.

Ootko_sä_valmis-2Aleksi ja Riia tapasivat tiistain jaksossa myös ohjelman asiantuntijat, joiden mielestä parin tilanne näyttää kaikesta huolimatta hyvältä.MTV / Viivi Häkkinen

– Olen poistanut tunnukseni Tinderistä noin kolme kuukautta sitten, eikä minulla ole sen jälkeen ollut se käytössä. En ole kiinnittänyt koko sovellukseen mitään huomiota, mutta sinne puhelimeen se oli jäänyt, Riia selvittää tulevassa jaksossa.

– Ymmärrän totta kai, että Aleksi sitä ihmetteli ja oli siitä loukkaantunut. Ja sitä myöskin pahoittelin.

Aleksin mielestä Riia suhtautui tilanteeseen pahoittelustaan huolimatta turhan kevyesti. 

– Rehellisesti sanottuna Riian reaktio, kun kerroin tästä, mitä se Tinder-äppi merkkasi siinä hetkessä, ei ollut niin suuri. Kun luulin, että kaikki on laitettu sivuun ja tämä on meidän välistä juttua, niin se reaktio.. yritin sanoa, että tämä on minusta loukkaavaa, Aleksi kertoo.

Lue lisää: Ensitreffit-Riian puhelimesta löytyi deittisovellus Tinder – Töllötuomarit: "Aleksi loukkaantui täysin syystä"

Tilanne sai alkunsa, kun Aleksi oli erikseen pyytänyt Riialta tämän puhelinta nähtäväksi.

– Annoin Aleksille minun puhelimeni ja hän löysi sieltä Tinder-sovelluksen, Riia selvittää.

Tuotanto ei voi kieltää

Töllötuomarit eli MTV Uutisten toimittajat Katri Utula ja Katja Lintunen kysyivät ohjelman tuotannolta, mikä ohjeistus osallistujia koskee erilaisten deittipalveluiden osalta.

– Voimme kehottaa osallistujia poistamaan tai deaktivoimaan esimerkiksi deittisovellukset, mutta emme voi niitä kieltää. Se ei lähtökohtaisesti ole ongelma, sillä osallistujat lähtevät ohjelmaan mukaan tosissaan ja itsekin tiedostavat ristiriidan niiden käytöstä ohjelman aikana, tuotannosta vastataan.

Tuotannon puolesta Riian Tinder-sovellus ei ollut ongelma.

– Riialla oli sovellus puhelimessaan, mutta hänellä ei ollut siellä profiilia, eikä hän ollut kirjautuneena siellä. Se riittää meille ohjelman tiimoilta.

Ensitreffit alttarilla tiistaisin klo 21.00 MTV3-kanavalla ja MTV Katsomossa. Seuraava jakso on jo nähtävillä MTV Katsomo+ -kanavalla.

Lisää aiheesta:

Ensitreffit-Hai, 30, luuli jäävänsä ohjelman ulkopuolelle kumppanille listaamiensa toiveiden vuoksi – tällaista puolisoa hän etsiiEnsitreffit-parin tulenarka tilanne kärjistyy – Töllötuomarit hämillään: "Riiaa selvästi pelottaa Aleksin käytös"Ensitreffit-Riian puhelimesta löytyi deittisovellus Tinder – Töllötuomarit: "Aleksi loukkaantui täysin syystä"Ensitreffit-Riian ja Aleksin välit rakoilevat aivan yllättäen – "Meillä on haasteita"Ensitreffit alttarilla -Aleksi jännittää, onko hänen ja puolison välillä kemiaa: "Pitäisi olla tietty viehättävyys"Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa pakit saanut Jarkko paljastaa MTV Uutisille eron taustat: "Mielestäni se on syynä todella huono"
Ensitreffit alttarillaSeksi ja parisuhdeTinderTöllötuomaritTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Ensitreffit alttarilla
  • 9.10.14:45
    Töllötuomarit

    Töllötuomarit paljastavat maajussi-Villen uuden asumiskuviot – suoraa puhetta myös Ensitreffit-parin erosta

  • 9.10.06:36
    Seksi ja parisuhde

    Jos seksi ei heti suhteen alussa toimi, voiko siitä vielä tulla hyvää? Seksuaaliterapeutti vastaa

  • 8.10.14:07
    TV-ohjelmat

    Ensitreffit-Matista tuli isä – jakoi söpöt kuvat pienokaisesta

  • 6.10.14:11
    Seurapiirit

    Ensitreffit alttarilla -parin toinen lapsi sai nimen: "Kuvastaa leijonan rohkeutta ja uskallusta"

  • 2.10.21:00
    Ensitreffeillä

    "Oletpas miehekäs nainen!" – vodcast: Ensitreffit-Artun kritiikki tuoreelle vaimolle pöyristyttää