Rakastettu Ensitreffit alttarilla saa jatkoa, kun sarjan 11. tuotantokausi käynnistyy MTV3-kanavalla ja MTV Katsomossa tiistaina 3. syyskuuta alkaen. Uudella kaudella kuusi sinkkua antaa tuttuun tapaan avaimet asiantuntijoiden käsiin toiveenaan löytää tosirakkaus. Yksi uuden kauden sinkuista on Matti, 30.
Matti, 30, on alun perin kotoisin Puolangalta, mutta asustelee nykyisin Oulussa. Hän toimii työpäällikkönä rakennusalan yrityksessä ja kertookin elämänsä olleen viime vuosina melko työpainotteista. Vapaa-aikaa Matti tykkää viettää perheensä ja ystäviensä kanssa. Hänen harrastuksiinsa kuuluu syksyisin metsästys ja muulloin autojen laittaminen.
Matti kuvaa olevansa rehti ja rehellinen ihminen, josta löytyy myös huumorimiehen vikaa.
– Semmoinen vähän velikulta kuitenkin, hän kertoi MTV Uutisille ennen avioitumistaan Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa.
Matilla on takanaan pari vakavampaa, muutaman vuoden mittaista suhdetta. Nyt hän on elellyt poikamiehenä jo pidemmän tovin.
Matti kertoo, että hänen äitinsä ja siskonsa ilmoittivat hänet mukaan Ensitreffit alttarilla -ohjelmaan.
– Oli siitä toki puhuttu, että sinne voisi mennä, ja he tekivät sitten hakemuksen. Kun minuun oltiin yhteydessä, niin siitäpä se sitten lähti.

