Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ensi yönä siirrytään kesäaikaan – suomalaisaloitteelle ei tukea

Lehtikuva
Julkaistu 24.03.2018 05:14

MTV UUTISET – STT

Suomi siirtyy ensi yönä jälleen kesäaikaan. Kelloja siirretään tunnilla eteenpäin sunnuntaina kello kolmelta aamuyöllä.

Vaikka monet laitteet siirtyvät kesäaikaan automaattisesti, kannattaa siirtyminen varmistaa itse.

Myös julkisen liikenteen aikataulujen muutokset on syytä tarkistaa, jos on liikkeellä kellojen siirtämisen aikaan.

Takaisin talviaikaan palataan Suomessa ja muualla Euroopan unionissa lokakuun viimeisenä sunnuntaina.

Suomi hamuaa muutosta

Suomi on ajanut EU:ssa kesäajasta luopumista. Suomen hallitus on yrittänyt puhua muita EU-maita sen taakse, että kellot jätettäisiin joko talvi- tai kesäaikaan.

Asiaa käsiteltiin EU-parlamentissa helmikuun alussa, mutta toistaiseksi aloite ei ole saanut virallista tukea muilta jäsenmailta. Komission on kuitenkin määrä tehdä EU-parlamentin vaatimuksesta perusteellinen arvio kesäajasta luopumisen vaikutuksista. Arvioinnin aikataulusta ei ole tarkempaa tietoa.

Ruotsista kuuluneet kommentit kesäajasta luopumisesta ovat olleet varovaisen myönteisiä. Infrastruktuuriministeri Tomas Eneroth kertoi helmikuun alussa Ruotsin radiolle pitävänsä hyvänä, että Suomi on nostanut asian pöydälle, mutta maassa ei ole otettu vielä virallista kantaa.

Jos kellojen siirtämisestä talvi- ja kesäajan välillä päätetään joskus luopua, se pitää tehdä koko EU:ssa yhtenäisesti, on liikennekomissaari Violeta Bulc arvioinut.

Erilaisia käytäntöjä asiassa ei kaikkialla pidetä ongelmana. Maailmassa on jopa valtioita, joissa osa maata vaihtaa kesäaikaan, osa ei.

Esimerkiksi Australiassa Uuden Etelä-Walesin osavaltio, jossa sijaitsee suurkaupunki Sydney, käyttää kesä- ja talviaikaa, mutta sen kanssa samalla pituuspiirillä sijaitseva pohjoisnaapuri Queensland pysyy ympäri vuoden talviajassa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Kotimaa

Lisää aiheesta:

Ensi yönä luvassa taas kellojen siirtoMuista siirtää kellot! Ensi yöksi tarjolla tuntia pidemmät yöunetKellojen siirtelylle heitetään lopulliset hyvästit, mutta mitä seuraavaksi? Suomella on vuosi aikaa päättää, mikä aika valitaanKellojen siirtelyn loppuminen voi laittaa EU-maiden väliset aikaerot täysin uusiksi: Suomi saa päättää itse, jääkö se kesä- vai talviaikaanSiirtyvätkö kellot viimeistä kertaa? Ministeri Anne Berner: Kellojen siirtely saattaa loppua jo ensi keväänäSkarppina sunnuntaina! Kelloja siirretään tunnilla eteenpäin

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:48
    Sari Essayah

    Kansanedustaja kuumeni Adlercreutzin uskontoselvityksestä: "Onko hyvän joulun toivotuskin jo liian toksista?"

  • 20:55
    Sähköautot

    Tällä ominaisuudella varmistat sähköauton pikalatautumisen joulukohmeessa

  • 19:45
    Rasismi

    Asiantuntija japanilaisten ajatuksista silmienvääntelyyn: ”Tällaisiako suomalaiset ovat?”

  • 19:38
    Politiikka

    Yle: Perussuomalaisten Eerola pitää rangaistustaan silmienvääntelykohusta liian lievänä

  • 18:55
    Rasismi

    Adlercreutz MTV:lle perussuomalaisten anteeksipyynnöistä: Siihen on uskominen, kunnes toisin todistetaan