Koronaviruksen myötä työttömyysteen odotetaan nousevan ja kuluttajaluottamuksen laskevan rutkasti. Ennusteen mukaan myös asuntojen hinnat laskevat koko maassa.
Suomen Pankki arvioi tällä viikolla Suomen bruttokansantuotteen laskevan tänä vuonna 5–13 prosenttia. Työttömyysasteen odotetaan nousevan pahimmillaan 11 prosenttiin ja julkisen talouden alijäämän paisuvan jopa 10,3 prosenttiin suhteessa bkt:hen.
Synkempiäkin arvioita on nähty. GnS Economicsin pääekonomisti Tuomas Malinen arvioi Iltalehden haastattelussa (13.3.) työttömyyden räjähtävän.
– Työttömyys nousee samoihin lukemiin kuin 90-luvun lamassa, jolloin työttömyys oli korkeimmillaan noin 18 prosentissa. Lähelle 20 prosenttia mennään, toivottavasti ei sen yli.
Moni asunnonomistaja, asuntosijoittaja ja asunnon ostoa harkitseva miettii nyt pää märkänä, miten asuntomarkkina reagoi koronavirukseen. Mitä tapahtuu asuntojen hinnoille? Kauanko asuntokaupan hyytyminen kestää?
Sain käsiini Alma Median omistaman Etuovi.comin tekemän kyselyn tulokset. Niiden perusteella pandemia ei olisikaan peitonnut kaikkien ostohaluja.
Vaikka pandemia viiltää avohaavoja talouteen, kyselyyn vastanneista jopa 76 prosenttia kertoo suunnittelevansa omistusasunnon ostamista omaan käyttöön tai sijoitusasunnoksi.
Vastaajat olivat rekisteröityneet Etuovi.comiin, joten koko kansaa edustava otanta ei ole.
Kiinnostavaa kuitenkin on, että 45 prosenttia omistusasunnon ostamista suunnittelevista sanoo ostamisen olevan ajankohtaista heti, kun oikea asunto löytyy. Myös nykyisessä poikkeustilassa.
Kysely tehtiin 22.-26.3., eli aikana jolloin koronavirus hyrräsi jo valtoimenaan.
Kuluttajaluottamuksen heikkeneminen jäätävää
Asuntokaupan tulevaa kehitystä voi ennustaa siitä, miten kuluttajat luottavat talouteen.
Kuluttajien luottamuksen heikkeneminen maaliskuussa käy selvästi ilmi Tilastokeskuksen julkaisemasta luottamusindikaattorista. Kuluttajien luottamusindikaattori valahti maaliskuussa 7,1 pistettä pakkaselle, kun se helmikuussa oli -4,5.
