Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Englannin fanien toiminta pöyristytti pelaajia – ”Millaisia meistä on tullut?”

Harry Maguire oli englantilaiskatsojien silmätikkuna ystävyysottelussa Norsunluurannikkoa vastaan.
Harry Maguire oli englantilaiskatsojien silmätikkuna ystävyysottelussa Norsunluurannikkoa vastaan.
Julkaistu 30.03.2022 20:48

Pekka Katajamäki

Englannin miesten jalkapallomaajoukkue voitti tiistaina Norsunluurannikon 3–0 Wembleyllä pelatussa ystävyysottelussa. Yleisön käytös oli ottelun jälkeen yksi iso puheenaihe.

Osa faneista nimittäin buuasi, kun toppari Harry Maguire esiteltiin yleisölle ennen peliä. Pilkka jatkui, kun Maguire koski ensimmäisiä kertoja palloon itse ottelussa.

Maguiren joukkuekaverien oli vaikea hyväksyä näkemäänsä. Muun muassa Harry Kane ja Jordan Henderson ilmaisivat tyytymättömyytensä Twitterissä.

– Olemme tehneet viime vuosina kovasti töitä rakentaaksemme uudelleen yhteyden Englannin faneihin. Siksi ei tuntunut oikealta kuulla fanien buuaavan Harry Maguirelle Wembleyllä ennen ottelua, avasi Kane.

– Se tosiasia, että hän on ollut loistava kentällä ja tuonut meille paljon mahtavia muistoja, tekee tästä vielä vaikeammin ymmärrettävää. Hän ei ansaitse tuollaista vastaanottoa. Pukukoppi tukee häntä täysin ja niin pitäisi myös jokaisen Englanti-fanin, jatkoi Englannin kapteeni.

Keskikenttäpelaaja Jordan Henderson, joka on Liverpoolin kapteeni, ei voinut myöskään hyväksyä näkemäänsä.

– En pysty ymmärtämään, mitä Wembleyllä tapahtui tänään. Harry Maguire on ollut valtavan iso pelaaja Englannille. Ilman häntä emme olisi pystyneet ottamaan näitä edistysaskelia kahdessa edellisessä turnauksessa. Sitten hän joutuu buuausten kohteeksi kotistadionilla ilman mitään syytä? Millaisia meistä on tullut? Se oli väärin. Haluan voittaa Englannin paidassa ja tunnen siksi olevani onnekas, että olen samassa pukukopissa hänen kanssaan. Me kaikki tunnemme samoin! kirjoitti Henderson.

Katso twiitit alta.

Lisää aiheesta:

EM-tähden haukkuma toimittaja lataa nyt vastapalloon: "Hemmoteltu kakara"NBA-tähti tuohtui vastustajajoukkueen faneille, selitteli nyt keskisormiepisodiaan – "Ei kyse ole vihamielisyydestä"Manchester United -fani kypsyi täysin suosikkiseuraansa – julkaisi videon rajusta tempustaan, jota alkoi nopeasti katuaEx-Liverpool-tähdet lataavat Neymarille ja kumppaneille: "Oksennan tuon pirun pellen päälle, hyi!"Harry Kanella oli tilaisuus sinetöidä Englannin finaalipaikka – ”En voisi pyytää häneltä enempää”Liverpool-pelaajien käytös sai kovaa kritiikkiä UCL-finaalin jälkeen – "Täysin luokatonta"
JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • Eilen20:58
    Valioliiga

    Erling Haaland hinasi maaleillaan Manchester Cityn Valioliiga-kakkoseksi

  • Eilen18:07
    Veikkausliiga

    KuPS tarrasi suuresti kiinni Suomen mestaruuteen

  • Eilen12:01
    Valioliiga

    Tähtihyökkääjä nousi Liverpool-legendojen joukkoon

  • 1.11.22:07
    Valioliiga

    Arsenal jyrää Valioliigassa – "Poikkeuksellista"

  • 1.11.16:31
    Urheilu

    Se on sinetissä: suomalaisten seura nousee Ruotsissa