Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Energiajärjestö IEA varoittaa Eurooppaa ensi vuonna uhkaavasta kaasupulasta

1:45EU-johtajat pääsivät periaatesopuun kaasun hintakatosta – vaikutuksia myös Suomen energiahintoihinKatso myös: EU-johtajat pääsivät viime kuussa periaatesopuun kaasun hintakatosta – vaikutuksia myös Suomen energiahintoihin
Julkaistu 03.11.2022 18:48(Päivitetty 03.11.2022 19:06)

MTV UUTISET – STT

Euroopan maita uhkaa ensi vuonna vakava pula kaasusta, jos Venäjä katkaisee loputkin putkiviennistään ja Kiina kasvattaa nesteytetyn maakaasun (LNG) hankintojaan, varoittaa Kansainvälinen energiajärjestö IEA.

IEA:n mukaan vaje voi nousta 30 miljardiin kuutiometriin. Kaasua tarvitaan sekä alueen talouden tarpeisiin että varastojen täyttämiseen ennen seuraavaa, vuosien 2023–2024 talvea.

Kaasuvarastot ovat nyt 95-prosenttisesti täynnä, mutta ensi vuonna niiden täyttäminen voi osoittautua selvästi vaikeammaksi.

Järjestön pääjohtaja Fatih Birol sanoi aikovansa keskustella tilanteesta huomenna perjantaina useiden Euroopan maiden hallitusten kanssa.

– Euroopan tulee tarttua toimiin välittömästi välttääkseen kaasupulan ensi vuonna. Soitamme hälytyskelloja Euroopan maiden hallituksille ja EU-komissiolle, Birol sanoi.

Lue myös: Dieselin ja 95-bensiinin hintaero kiihtyy – Lintilä väläyttelee käyttövoimaveron poistoa

Kiina kilpailee kaasusta

Venäjä on leikannut rajusti kaasuntoimituksiaan Eurooppaan vastatoimena talouspakotteille, joita Euroopan maat ovat sille asettaneet. 

IEA:n mukaan Venäjän arvioidaan toimittavan Eurooppaan 60 miljardia kuutiometriä kaasua tänä vuonna, mutta ensi vuonna määrä saattaa pudota nollaan. Kiina on tämän vuoden 10 ensimmäisen kuukauden aikana vähentänyt nesteytetyn maakaasun tuontiaan, mutta jo ensi vuonna se saattaa palata markkinoille ja kahmaista jopa 85 prosenttia tarjolle tulevasta lisätarjonnasta.

Lue myös: Eurooppa rohmusi sodan sytyttyä LNG:tä epätoivon vimmalla – nyt hukumme siihen: Kymmenet kaasulaivat möllöttävät rannikoilla tyhjän panttina

Norja noussut suurimmaksi kaasun myyjäksi

Venäjän hyökkäyssodan seurauksena Norja on noussut Euroopan suurimmaksi kaasun myyjäksi. Muualta maailmasta tuodaan LNG-kaasua sellaista tahtia, että satamiin on syntynyt pullonkauloja ja ruuhkia. Suuri tarjonta on painanut kaasun hintaa laskuun.

Birolin mukaan vaarana on, että Euroopan kaasuvarastot voivat ensi vuonna täyttyä vain 65-prosenttisesti. Vaara ei suinkaan ole ohi, hän sanoi.

– Hallitusten tulee tarttua toimiin energiatehokkuuden parantamiseksi, uusiutuvan energian tuotannon kasvattamiseksi ja ilmalämpöpumppujen asentamiseksi, jotta kaasun kysyntää saadaan vähennettyä.

Lisää aiheesta:

Bloomberg: EU harkitsee venäläiskaasun täyskieltoaEnergiapomo varoittaa: Energian hintojen palautumiseen sotaa edeltävälle tasolle voi mennä vuosiaKaasupula on Venäjälle tuplavoitto – Yksi syy sotaretkeen Ukrainassa saattoi olla pyrkimys sekoittaa maailman energiamarkkinatEU-komissio: Kaikkien jäsenmaiden tavoiteltava kaasun kysynnän vähentämistä 15 prosentilla – "Venäjä kiristää meitä"Venäjän kaasusodasta isoja vaikeuksia Euroopalle – vaihtoehdot ovat vähissä: "Vaikea tie, joka tulee varmasti kalliiksi"Kaasu on Euroopan energiakriisin keskiössä – Putin: "Emme aio käyttää energiaa aseena"
MaakaasuEnergiaSähköEurooppaKiinaVenäjäUkrainan sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Maakaasu
  • 23.10.13:06
    Ukrainan sota

    Orpo pitää EU:n ja USA:n uusia ratkaisuja Ukrainan kannalta jopa käänteentekevinä

  • 20.10.19:39
    Onnettomuudet

    Mellunkylän räjähdys: Poliisi päässyt kuulemaan auton omistajaa – peltiosia sinkoutui yli sadan metrin säteelle

  • 15.10.19:27
    Nord Stream

    Nord Stream -sabotaasista epäiltyä ukrainalaista ei luovuteta Saksaan

  • 2.8.16:07
    Venäjä

    Tärkeässä kaasuputkessa räjähdys Venäjällä

  • 22.7.20:37
    Öljy

    Vuosikymmenen esiintymä: Puola löysi Itämereltä jättimäiset määrät öljyä