Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Elina Gustafsson joutui ottamaan steroidipiikin takapuoleensa – teeskenteli migreeniä dopingskandaalin pelossa: "Asiasta ei saa puhua kenellekään"

9:11Uransa lopettava nyrkkeilijä Elina Gustafsson kertoo syistä yllätyspäätöksen takanaElina Gustafsson kertoi aktiiviuransa päättymisestä vuoden 2020 marraskuussa.AOP
Julkaistu 16.09.2021 09:00
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta

ville-veikko.valta@mtv.fi

veksiveksi

Urheilu-uransa viime vuonna lopettanut huippunyrkkeilijä Elina Gustafsson joutui liemeen tonnikalaleivän vuoksi syksyllä 2017. Tuoreen elämäkertakirjan paljastamaa tapausta peiteltiin viimeiseen asti mahdollisen dopingskandaalin pelossa.

Alkusyksystä 2017 Elina Gustafsson oli matkustamassa kotiin Puolan Gliwicestä järjestetystä nyrkkeilyturnauksesta, josta hän oli iskenyt tuliaisiksi pronssia. Paluumatka sai ikävän käänteen, kun Gustafsson erehtyi tilaamaan tonnikalaleivän lentokentän Hilton-hotellissa.

LUE MYÖS: Elina Gustafsson paljastaa karmeat välinsä Maarit Teurosen kanssa – kutsuu tätä läpi elämäkertansa halventavalla nimellä:  "Tyyli on tosi alistava, karu ja kova"

Tapauksesta kerrotaan ex-nyrkkeilijän tuoreessa elämäkertakirjassa Rohkeudella Elina Gustafsson (Otava, kirjoittanut Ulla-Maija Paavilainen.)

Gustafsson tunsi pian leivän syömisen jälkeen, kuinka hänen kielensä alkoi turvota. Peilistä hän huomasi kielen olevan täynnä patteja, mutta ei maininnut asiasta kenellekään. Kohta muutkin kuitenkin huomasivat, että jotain oli vialla. Hänen naamansa oli muuttunut punaiseksi.

Gustafsson oli saanut allergisen reaktion syömästään tonnikalasta, ja tilanteessa konsultoidun lentokentän lääkärin mielestä ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin antaa Gustafssonille nopeasti piikki, joka sisältää steroidia.

Piikki tepsi, mutta jätti Gustafssonille ongelman. Steroidi on kielletty aine, ja hätätapauksessakin hänen oli tehtävä erityislupahakemus steroidien päätymisestä hänen elimistöönsä.

Erityislupahakemus ei ehtinyt Puolan-reissua seuranneisiin kisoihin Bulgariaan, jonne Gustafsson lähti tapahtuneesta huolimatta paikan päälle. Siellä hän joutui kuitenkin vetäytymään leikistä ja vetoamaan "migreeniin".

Elina on raivona joutuessaan valehtelemaan. Onko niin hirveä salaisuus, että hänelle on allergisen reaktion takia pistetty takapuoleen vähän vahvempaa ainetta? Häntä vannotetaan, ettei asiasta saa puhua kenellekään. Hän ei saa mainita siitä edes huonekaverilleen, joka luulee, että Elinalle on mennyt pupu pöksyyn. Olisiko ollut parempi, että hän olisi kuollut tonnikalaan?

Elinaa rassasi oma valehtelemisensa ja se, että toiset luulivat hänen jänistävän. ”Mä en osaa esittää, vaikka valmentaja vetää kympillä, että migreeni se oli.”

LUE MYÖS: Elina Gustafsson tuli kaapista ja voitti julkisuutta tuoneen palkinnon – sai valmentajaltaan pysäyttävän soiton: "Tämä ei voi mennä näin"

Maarit Teurosen valmennuksessa nyrkkeillyt Gustafsson selvisi tapauksesta ilman dopingmerkintöjä.

Kursivoidut kohdat ovat lainauksia tuoreesta elämäkertakirjasta Rohkeudella Elina Gustafsson (Otava).

Lisää aiheesta:

Vahva mies pieksi Elina Gustafssonin verille – ex-nyrkkeilijä kertoo MTV:lle kylmäävästä reaktiosta: "Siinä oli jotain tosi outoa"Elina Gustafsson tuli kaapista ja voitti julkisuutta tuoneen palkinnon – sai valmentajaltaan pysäyttävän soiton: "Tämä ei voi mennä näin"Syöpädiagnoosin saaneen Mona-Liisa Nousiaisen aloittama harrastus johti epätavalliseen kommellukseen – "Sulla on puikko perseessä kiinni"Uutuuskirja: Neliraajahalvaantunut Jari Mönkkönen epäröi ensin traagisen elämänsä avaamista – oli tukehtua munkkiin ensitapaamisella: ”Elämä on nyt kirkkaampaa”Suomalainen ex-yleisurheilutähti avautuu dopingkärystään – yöunet menivät, alkoi ympärille pälyily: "On suurempi mahdollisuus voittaa lotossa"Hyvinkään ampumisen, halvaannuttavan hoitovirheen ja syövän kokenut Heidi Foxell on lääketieteellinen ihme – luottolääkäri: Yksi miljoonasta selviää tällaisesta järjissään
NyrkkeilyElina GustafssonUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Nyrkkeily
  • 1.11.19:04
    Urheilu

    Pihla Kaivo-oja hylätty

  • 15.10.22:56
    Urheilu

    Saksalaisnyrkkeilijä Madeleine, 29, poseeraa yläosattomissa kuvissa – Playboylle rempseä vastaus

  • 29.9.19:18
    Kuolleet

    Venäläinen maailmanmestari Irina Sinetskaja, 46, on kuollut

  • 27.9.22:56
    Jere Karalahti

    Jere Karalahti venyi uskomattomalla tavalla kohuottelussa – "Se ei tippunut v***u millään"

  • 27.9.22:22
    Jere Karalahti

    Jere Karalahti pian kohuottelussa – Helsingissä hämmästyttävä tyrmäys