Kreikan MM-rallin lauantaipäivä on kuljettajille melkoinen haaste, sillä kukaan ei tiedä, minkälaisia olosuhteita erikoiskokeilla on odotettavissa: tiistain ja keskiviikon nuotituksessa satoi, mutta se, miten paljon ja mistä tiet ovat kolmessa päivässä kuivuneet, on kaikille arvoitus.
LUE MYÖS: Jari-Matti Latvalalta ylistäviä sanoja Kalle Rovanperästä – "Valmius ja ymmärrys ihan eri tasolla"
LUE MYÖS: MM-rallia johtava Kalle Rovanperä povaa isoja haasteita – ”Voi tulla aika paljon yllätyksiä”
Olosuhteisiin liittyvän epävarmuuden vuoksi rengasvalinnat tiedettiin ratkaiseviksi.
Rallia johtava Kalle Rovanperä kiinnitti Toyotaansa sekarengastuksen, jossa oli kaksi kovaa ja kaksi pehmeää rengasta. Toisena oleva Hyundain Ott Tänak valitsi neljä pehmeää rengasta.
Rovanperän tavoin sekarengastukseen – tosin vain yhdellä kovalla renkaalla – päätynyt, kolmossijalla oleva tallikaveri Sébastien Ogier uumoili, että neljä pehmeää rengasta olisi paras valinta, mutta Rovanperä ei väärästä rengasvalinnastaan piitannut vaan kellotti rallin kolmannen pohja-aikansa.
Rovanperä oli 24,25 kilometrin mittaisella erikoiskokeella 5,6 sekuntia nopeampi kuin optimaalisella rengastuksella ajanut Tänak ja kasvatti johtomarginaalinsa 9,3 sekuntiin.
– En tiedä, mistä tämä tuli. Rengastuksemme ei ollut oikea tälle pätkälle. Alussa pystyin käyttämään kovia renkaita hyvin, keskivaiheen ja lopun erittäin hitailla osuuksilla minulla oli vaikeaa kovien renkaiden kanssa. Yritin vähän hyökätäkin, ja aika näyttää hyvältä. Se on ihan kiva.

