Fordin Jari-Matti Latvala on kovan haasteen edessä Walesin rallin sunnuntaina päättävällä neljän erikoiskokeen etapilla. Hän on lähdössä 96 ek-kilometrin reitille kärkiautona, kun toisena oleva Citroënin Sébastien Loeb on vain 7,3 sekunnin päässä.
Rallin toinen ajopäivä huipentui alle kilometrin pituiseen yleisöerikoiskokeeseen Cardiffin Millennium-stadionilla. Latvalan osalta näytösluonteinen päätöspätkä ei mennyt putkeen, sillä hän jäi Loebin pohja-ajasta 3,5 sekuntia. Menetetyt sekunnit saattavat osoittautua sunnuntaina hyvinkin kalliiksi.
Walesiin on ennustettu yöksi pakkassäätä. Liukkailla teillä kärkiauton asema ei ole helppo.
- Sitä ei tiedä ennen kuin aamulla, onko hyvä olla ensimmäisenä tiellä vai ei. Aamulla voi vaikka sataa kaatamalla vettä, ja silloin kärkiautona on hyvä olla, Latvala muistutti.
Rallissa kolmantena on Loebin tallitoveri Dani Sordo, joka on jäänyt kärjestä 27,9 sekuntia. Aamun ensimmäisen erikoiskokeen loistoajallaan Sordo nousi hetkeksi kilpailussa toiseksi vain 0,8 sekunnin päähän Latvalasta. Sen jälkeen espanjalainen ei kuitenkaan pystynyt vastaamaan kärkikaksikon vauhtiin.
Loeb palasi Sordon ohi toiseksi heti aamun toisella ek:lla ja kävi iltapäivällä Latvalan ajovirheen ansiosta vain 2,4 sekunnin päässä kisan kärkipaikasta. Ranskalainen jatkaa taistelua voitosta sunnuntaina.
- Ei tässä mitenkään liian kaukana olla, Loeb kuvasi asetelmia.
Jos Latvala kykenisi säilyttämään rallin kärkipaikan loppuun asti, voitto olisi hänelle uran toinen MM-sarjassa. Loebin toinen sija varmistaisi Citroënille automerkkien MM-tittelin. Jos Loeb voittaa, se olisi hänelle kauden 11. MM-rallin voitto ja rikkoisi MM-sarjan yhden kauden voittoennätyksen. Ranskalaiskuskia motivoi sekin, että hän ei ole urallaan vielä koskaan voittanut Britannian osakilpailua.
Perjantaina autonsa kaatanut Mikko Hirvonen on noussut yhdeksännelle sijalle. Hirvonen on minuutin ja 11 sekunnin päässä viimeisestä pistesijasta, jota pitää hallussaan Suzukin Toni Gardemeister. Suomalaisten sijoitukset kohenivat, kun nuoren norjalaiskuljettajan Mads Östbergin hienosti sujunut kilpailu päättyi keskeytykseen viidenneltä sijalta 15. erikoiskokeella.
