Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

EK1: Teemu Suninen löi hurjan ajan! Esapekka Lappi kolhi heti Toyotaa – Rovanperä taipui

0:25Lippumies vaarallisessa paikkaa – Teemu Suninen ajoi aivan vierestäKatso: Lippumies aiheutti sydämentykytyksiä Teemu Sunisen lähellä ja aiheutti vaaratilanteen.
Julkaistu 08.09.2022 21:17(Päivitetty 08.09.2022 23:01)
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Teemu Suninen aloitti Kreikan MM-rallin Hyundain Rally2-autolla upeasti. Suomalainen jäi vain 0,1 sekuntia ensimmäisen erikoiskokeen pohjat kellottaneesta Hyundain Rally1-kuskista Thierry Neuvillesta ja oli koko joukon toiseksi nopein.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Chilen MM-ralli 11.–14.9.
La: EK:t 7–12 klo 15.07 alkaen
Su: EK:t 13–16 klo 14.23 alkaen

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Suninen oli lähellä tehdä Rally2-autolla harvinaisen tempun ja päihittää kaikki Rally1-kuljettajatkin Ateenan olympiastadionilla ajetulla 1,95 kilometrin mittaisella erikoiskokeella. Lopulta vain Hyundain belgialainen Rally1-kuski Thierry Neuville päihitti Sunisen täpärästi 0,1 sekunnilla.

Sunisen ajaessa koettiin sydämentykytyksiäkin, kun virkailija oli aiheuttamassa vaaratilannetta. Hän seikkaili vaarallisesti radalle lippua heiluttamaan Sunisen ajaessa aivan vierestä.

Lippumiehen Sunisen lähellä aiheuttama vaaratilanne näkyy ylälaidan videolta.

Rally2-kuskeista vahvaa vauhtia piti Sunisen lisäksi muun muassa Emil Lindholm. Skodan suomalaiskuljettaja selvitti erikoiskokeen kokonaisajoissa viidenneksi nopeimpana, 1,2 sekuntia Neuvillesta.

MM-sarjaa ylivoimaisesti johtava Toyotan Kalle Rovanperä kävi tiukan otatuksen samaan aikaan pätkän kanssaan ajaneen Hyundain Ott Tänakin kanssa. Virolaistähti Tänak oli lopulta 0,4 sekuntia Rovanperää nopeampi, ja kaksikko on avausetapin jälkeen sijoilla 4 ja 8, reilun sekunnin Neuvillea hitaampina.

Rovanperä kommentoi, ettei pätkä ollut todellakaan nautinnollisin, mutta se oli yksi siisteimmistä, mitä hän on koskaan ajanut. Ateenan olympiastadionilla rallin avausta oli seuraamassa yli 50 000 katsojaa, mikä kuului myös tunnelmassa.

0:58Ott Tänak päihitti Kalle Rovanperän täpärästi avauserikoiskokeellaTästä näet Kalle Rovanperän maaliintulon ja kuulet hänen kommenttinsa avauserikoiskokeen jälkeen.

Lappi puhui kosmeettisesta osumasta

Esapekka Lappi kolhi Toyotaansa erikoiskokeen alkupuolella valliin, mutta auto ei vaurioitunut pahemmin eikä aikaakaan tuhraantunut paljoa.

Lappi arvioi, että Toyota otti vain kosmeettista osumaa, mutta C Moren asiantuntija Riku Tahko tuumi perään, että osuma ei jäänyt vain kosmeettiseksi.

Lappi oli Neuvillea 1,8 sekuntia hitaampi ja sijoittui kymmenenneksi. 

0:24Esapekka Lappi kolhii Toyotaa heti avauserikoiskokeellaTästä näet, miten Esapekka Lappi kolhi Toyotaa avauserikoiskokeella.

Norjan Andreas Mikkelsen ei päässyt erikoiskokeen maaliinkaan, kun hän rysäytti heti lähdön jälkeen päin betoniestettä ja Skodan Rally2-auton etukulma vaurioitui pahasti.

0:30Draamaa: Andreas Mikkelsen täräyttää betoniin heti avauserikoiskokeellaDraamaa: Andreas Mikkelsen täräytti betoniin, eikä päässyt avauserikoiskokeen maaliin.

Hyundain kuljettajat valloittivat avauserikoiskokeen neljän kärjen järjestyksessä Neuville, Suninen, Dani Sordo ja Tänak.

Ralli jatkuu perjantaina, jolloin ohjelmassa on kuusi erikoiskoetta.

EK1: EKO SSS Olympic Stadium (1,95 km)

Sija:

Kuljettaja:

Talli:

Aika/ero:

1.

Thierry Neuville

Hyundai

1.58,4

2.

Teemu Suninen

Hyundai

+0,1

3.

Dani Sordo

Hyundai

+1,0

4.

Ott Tänak 

Hyundai

+1,1

5.

Emil Lindholm

Skoda

+1,2

6.

Lisää aiheesta:

EK1: Kalle Rovanperältä heti majesteettinen tykitys – Esapekka Lappi hämmentyi selkäsaunastaSuninen loisti, Rovanperä kävi ulkona tieltä, Lappi keskeytti rumasti – näin Chilen MM-rallin perjantai eteniDraamaa isolla kauhalla Suomen MM-rallissa: Kalle Rovanperä kippasi autonsa, Esapekka Lappi ajoi puuhun – näin päivä eteniTeemu Suniselle karu takaisku heti Sardinian MM-rallin alkuun – Kalle Rovanperä mukana kärkitaistelussaToyota-kolmikko starttaa iltapäivään takaa-ajoasemista, Hyundai kiinni jättipotissa – näin Viron rallin lauantaiaamu eteniEK 4: Maailmanmestari Ott Tänak ajoi rajusti ulos Monte Carlossa – Toyotat hurjassa vauhdissa
MM-ralliKalle RovanperäEsapekka LappiToyotaHyundaiM-SportRalli

Gaurav Gill

Skoda

+1,3

7.

Sebastien Loeb

M-Sport

+1,3

8.

Kalle Rovanperä

Toyota

+1,5

9.

Georg Linnamäe

Volkswagen

+1,6

10.

Esapekka Lappi

Toyota

+1,8

Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 11:53
    Ott Tänak

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • 07:01
    Ott Tänak

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä

  • Eilen22:56
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä happamana – mestaruustaistelu mutkistui: "Ei mitään hyvää"

  • Eilen22:21
    Toyota

    Toyota teki huimaa MM-rallihistoriaa

  • Eilen21:50
    Sebastien Ogier

    Kommentti: Tämän paremmin sitä ei voi enää tehdä – Sebastien Ogier onnistui uskomattomassa tempussa