Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eilinen tihkusade sotkee Helsinki-Vantaan lentoja sunnuntaihin saakka: Useita lentoja myöhässä, osa peruttu – "Euroopan lentoja joudutaan viivästyttämään"

2:08Helsinki-Vantaan lentoasema laajeneeKatso video: Näin Helsinki-Vantaan lentokenttä laajenee!All Over Press
Julkaistu 22.12.2018 14:07

MTV UUTISET-STT

Eilen Etelä-Suomessa vihmonut jäätävä tihku sotkee lentoliikennettä Helsinki-Vantaan lentokentällä vielä todennäköisesti huomiseen saakka, kertoo lentokenttätoiminnoista vastaava Finavia.

Useat lennot myöhästyivät eilen lähtöaikataulustaan ja saapuvat myös myöhässä takaisin Helsinkiin. Finavian mukaan saapuvissa ja lähtevissä lennoissa on edelleen viivästyksiä ja peruutuksia.

Tänään myöhässä ovat eniten Aasiasta palaavat lennot.

– Tämä on ollut tosi ikävä tilanne matkustajien kannalta ja olemme todella pahoillamme tästä, Finavian viestinnästä kommentoidaan.

Lue myös: Kati keskellä lentokaaosta Helsinki-Vantaalla – kummallista kyllä, valitusta ei kuulu: "Tuntuu, että vähän kaikki lennot myöhässä"

Finnair: Euroopan lentoja viivästetään

Viivästykset vaikuttavat tänään ainakin 1 300 Finnairin asiakkaan matkantekoon.

Finnairin mediasuhteiden johtaja Päivyt Tallqvistin mukaan liikenne on tänään sujunut jo eilistä paremmin, mutta liikennettä on haitannut eilisen heijastevaikutukset sekä kiitoteiden putsauksesta aiheutuvat tauot.

Myöhästymisiä on luvassa myös iltapäivällä ja alkuillasta.

– Meillä tulee viisi kaukolentoa Aasiasta myöhässä, ja Euroopan lentoja joudutaan viivästyttämään, koska haluamme saada asiakkaat kaukolennoilta jatkolennoille, Tallqvist kertoo.

Lisää aiheesta:

Useat lennot myöhästyvät myös tänään – MTV Uutiset tavoitti matkustajan Helsinki-VantaaltaTällainen tunnelma on Helsinki-Vantaalla – useita lentoja myöhässä ja peruttuJoulupyry laittaa aikataulut uusiksi: Helsinki-Vantaalla useiden tuntien myöhästymisiä – käytössä vain yksi kiitotieRunsas lumisade aiheuttaa viivästyksiä lentoihin Helsinki-Vantaan lentokentälläFinavia: Lentokaaoksen syynä ei ollut lumisade – matkustajakaaosta puretaan yhäLumimyräkkä ruuhkautti Helsinki-Vantaan – Finnair perui yli 60 lentoa, sadat matkustajat yöpyivät kentällä
SääLentokentätHelsinki-VantaaLentokoneetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen16:27
    Japani

    Tallentui videolle: Kuljettaja taisteli tiensä ulos tulvivasta parkkihallista Japanissa

  • Eilen13:44
    Ilmastonmuutos

    Kesän äärimmäisille säille laskettiin järisyttävä hintalappu

  • Eilen11:27
    Syksy

    Nyt sataa! Näin sadealueet vyöryvät Suomen yli: "Ukkostenkin mahdollisuus kasvamassa"

  • Eilen11:00
    Syksy

    Onko syksyn odotetuin luonnonilmiö uhattuna? Meteorologi Jenna Salminen: "Se voi jopa pahentaa tilannetta"

  • Eilen11:00
    Ilmastonmuutos

    Atlantin merivirta vaarassa romahtaa – Pekka Pouta kertoo hirvittävistä seurauksista