Eikö aika kulu? Syykin on selvä: maanantai on viikon pisin työpäivä
Maanantaisin moni tekee töitä selvästi pidempään kuin muina viikonpäivinä. Normaalia pidempää päivää tehdään työpaikoilla säännöllisesti.
Eikö päivä kulu? Eikö kello liiku? Se johtuu vain siitä, että on maanantai. Maanantaisin moni tekee töitä selvästi pidempään kuin muina viikonpäivinä.
Toimitilaratkaisuja tarjoavan yrityksen, Reguksen, uusimman kansainvälisen tutkimuksen mukaan noin kaksi kolmesta vastaajasta tekee viikon aikana eripituisia työpäiviä.
16 prosenttia vastaajista kertoo tekevänsä töitä todennäköisimmin pisimpään maanantaisin. Perjantaisin vain kymmenen prosenttia vastaajista tekee ylitöitä tai työskentelee toimistotuntien ulkopuolella.
Tutkimus osoittaa, että ylitöiden tekeminen on lähes normi kansainvälisesti.
Yleisimmin ylitöitä tehdään kahdesta neljään tuntia viikossa. Osa paiskii töitä paljon enemmän: yli kolmasosa vastaajista tekee ylitöitä jopa yhden kokonaisen päivän verran viikossa tai enemmän.
Joka seitsemäs tekee ylitöitä yli 15 tuntia viikossa, mikä käytännössä vastaa seitsemän päivän työviikkoa!
– Työpäivän säännöllinen venyttäminen on pitkään jatkuessaan kuormittavaa. Yksi mahdollinen keino lyhentää työpäivää on säästää matkustamisessa työskentelemällä esimerkiksi osan aikaa viikosta kotona tai kodin lähellä, kommentoi Reguksen Suomen maajohtaja Klaus Koponen.
Joustava työskentely ja edistää hyvinvointia
Noin puolet vastaajista kertoo työskentelevänsä ainakin osan viikosta työpaikan ulkopuolella.
– Töitä ei tehdä enää yhdeksästä viiteen asti työpaikalla, vaan kotoa, kahvilasta, tai toisista toimitiloista käsin. Tutkimuksen mukaankin yritykset mittaavat työntekijöitään yhä enemmän tehokkuuden kuin toimistossa istuttujen tuntien kautta, Koponen jatkaa.
– Uskon, että vapaammilla työskentelypuitteilla on merkitystä työntekijän hyvinvoinnin kannalta. Jos työntekijät pystyvät tekemään töitä joustavasti ja esimerkiksi lähempänä kotoaan, heidän on helpompaa yhdistää työ ja vapaa-aika, mikä puolestaan edistää hyvinvointia. Moni nykypäivän työntekijä arvostaa vapautta ja mahdollisuutta vaikuttaa omiin työskentelyaikoihin ja -tapoihin.
61 prosenttia vastaajista uskoo, että joustavien työskentelymahdollisuuksien suurin edistäjä on ollut ihmisten vaatimus parempaan työn ja vapaa-ajan tasapainoon.
Reguksen tutkimukseen otti osaa yli 44 000 työntekijää (päällikkötasolla työskentelevää tai yrityksen omistajaa) yli 100 maasta, Suomi mukaan lukien. Suomesta tutkimukseen osallistui 56 vastaajaa.
Lähde: Regus
Uusimmat
-
18:34
Tuukka ja Olga Temonen riehakkaalla päällä Jussi-gaalan punaisella matolla: "Ollaan vietetty erittäin intiimeissä, läheisissä tunnelmissa"
-
18:19
22-vuotias näyttelijä Elsi Sloan käänsi päitä punaisella matolla – hopeinen asu yksi illan erikoisimmista
-
18:10
Venäjä nousemassa rauhaa ylläpitävän YK:n turvallisuusneuvoston puheenjohtajaksi – maailmanpolitiikan professorin mukaan asema kuulostaa "absurdilta"
-
17:54
Henkilöauto törmäsi rekan perään Laihialla, vakavat henkilövahingot
-
17:49
Suomi täpärästi ulos palkintosijalta – Jasmin Kähärä taipui viime metreillä
-
17:42
Poliisilla liikenteen tehovalvonta viikonloppuna: Mahdollisimman paljon puhalluskokeita
-
17:35
MTV Uutiset Live otti vastaan sädehtiviä elokuvatähtiä Jussi-gaalan punaisella matolla – katso kaikki haastattelut
-
17:34
Suomi hakee kaksia MM-kisoja – "Tampere ja Turku valikoituivat parhaiksi vaihtoehdoiksi"
-
17:32
Onko suomalainen alkoholikulttuuri murroksessa? Asiantuntija: "Työelämässä ei enää hyväksytä edes vähäistä alkoholinkäyttöä"
-
17:30
Minna Haapkylä saapui punaiselle matolle nimekkään suomalaisen artistin asussa: "Hänellä on uskomaton varasto ihania asuja"
-
17:29
Näistä auto- ja liikennekysymyksistä puolueet ovat vahvimmin eri mieltä – vaalien tuloksella "varmasti merkittävä vaikutus"
-
17:21
Terveysteknologian vienti paisui uuteen ennätykseen: Osaajista huutava pula
-
17:21
Minka Kuustonen sädehti valkoisessa iltapuvussa – sama asu on nähty näyttelijän päällä aiemminkin
-
17:09
Saara Kotkaniemen ja avopuoliso Nicola Perot’n ensiesiintyminen yhdessä – odottava äiti upeana sinisessä iltapuvussa
-
17:01
Ajokiellossa ollut mies pakeni poliisia autolla Joensuussa valot sammuksissa, ajeli pitkin kevyen liikenteen väyliä kyydissään kaksi ihmistä
-
17:00
Patrik Laineen poikkeuskokeilu katkolle – NHL-suomalaistykki joutuu sivuun
-
16:52
Katso Ilkka Heiskasen ja Martti Suosalon hulvaton punaisen maton haastattelu – Heiskanen hyppäsi kuviin kesken Suosalon jututtamisen!
-
16:50
Satu Silvo saapui Jussi-gaalan punaiselle matolle upeassa luomuksessa – näyttelijällä on gaalassa kunniatehtävä
-
16:39
Oulun seudulla pelti kolissut rajusti: Nelostellä tapahtunut neljä ketjukolaria, osallisena jopa 30 ajoneuvoa
-
16:37
YK raportoi ukrainalaisten ja venäläisten sotavankien julmista teloituksista – MTV seuraa sotaa
-
Lataa lisää