Rallin kaksinkertainen maailmanmestari Kalle Rovanperä pääsi toteuttamaan unelmaprojektin drifting-autollaan.
Rovanperä, 25, julkaisi torstaina näyttävän videon, jossa hän driftaa Toyota GR Supra -autollaan Jyväskylän seudulla. Täksi vuodeksi rata-autoilupuolelle hypännyt rallitähti polttaa kumia muun muassa Laukaan mutkaisilla teillä ja Tourulan rampilla päätyen lopulta myös kaupungin keskustaan.
Jyväskylässä vuonna 2000 syntynyt Rovanperä kertoo näiden kokemusten olleen pitkäaikainen haave.
– Kokonaisuutena tämä on unelmaprojekti, sillä näissä paikoissa ei muuten ikinä pääsisi ajamaan ja driftaamaan tällä tavalla. Jos yksi suosikkikohta kuvauksista pitäisi valita, niin ehdottomasti suosikkini oli Laukaassa sijaitseva Järvilinnantie – mutkikasta maantietä ja näyttäviä korkeuseroja oli mageeta päästä vetämään Supralla, Rovanperä toteaa tiedotteessaan.
– Toteutus sujui älyttömän hyvin. Iso kiitos Jyväskylän kaupungille sekä kaikille, jotka olivat järjestelyissä mukana mahdollistamassa tämän.
Rovanperä aloitti driftingin vuonna 2018, ja vaikka se on hänelle enemmänkin harrastus, hän on sittemmin saavuttanut myös menestystä kansainvälisissä kisoissa.

