Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Apple nosti suomalaisyrityksen värityssovelluksen esiin

Julkaistu 25.04.2016 22:51
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Suomalaiset ovat jo pitkään menestyneet maailmalla mobiilisovelluskauppojen kautta erityisesti peleissä Supercellin, Rovion ja muutamien muidenkin vetämänä. Viime aikoina on nähty lupaavia nousuja myös muissa kategorioissa.

Yksi hyvin maailmallakin kelvannut suomalaissovellus on Sumoingin Recolor, joka iskee myös Suomessa jylläävään mutta maailmallakin tuttuun aikuisten värityskirjojen trendiin digitaalisesti omalla värityssovelluksellaan.

Nyt Recolor saa uutta vauhtia, sillä se on mukana ilmastonmuutoksen vastaista taistelua esiin nostavassa WWF:n Celebrate the Earth -kampanjassa ja tämän ansiosta Apple on nostanut sen esiin App Storensa etusivulla myös Yhdysvalloissa. Recolor on päässyt hyvään suomalaisten sovellusten seuraan, sillä kuten alta löytyvä aiemman mobiilialan analyytikon, nykyisen pelialan neuvonantajan ja sovellusmarkkinoita tiukasti seuraavan Tero Kuttisen twiittaama kuva kertoo, pääsevät maapallon pelastamisen hengissä esiin myös joukko suomalaispelejä, kuten Supercellin Hay Day, Rovion Angry Birds 2, Seriouslyn Best Fiends sekä suomalaisten EA:lle tekemä SimCity Buildit.

Kampanjassa esimerkiksi Recolor-sovelluksessa tehdystä WWF-erikoisvärityspakkauksen ostosta menee 100 prosenttia tukemaan WWF:n toimintaa.

Recolor on viime aikoina kivunnut ylöspäin App Storen suosituimpien sovellusten listoilla. Yhdysvalloissa se on nyt onnistunut murtautumaan ladatuimpien iPad-sovellusten TOP50-joukkoon ollen juuri nyt sijaluvulla 46. Recolorin bisnes perustuu sovelluksen kaikki mahdollisuudet avaavan maksullisen tilauksen myyntiin.

Recolor löytyy ja on ladattavissa App Storesta, iPadille ja iPhonelle.

Lisää aiheesta:

Google palkitsi Play-kaupan parhaimmat sovellukset – mukana myös suomalaisyrityksen videosovellusTässä on App Storen parhaimmistoa – Apple palkitsi joukon sovelluksia design-palkinnollaSuomalainen hyvinvointisovellus sai nostetta AppleltaSuomalaisyritys aikoo mullistaa viestisovellukset 3D-hahmoillaApple harkitsee isoa muutosta App StoreenSupercellin uutuus julki maailmanlaajuisesti – 12 tunnissa suomalaishistoriaa ja listakärkeen
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 10:36
    Ukrainan sota

    Antautuvista ukrainalaisjoukoista liikkuu tekoälyvideoita: Jopa koomisia esimerkkejä

  • 05:59
    Ukrainan sota

    Sotalentäjä jakoi poikkeuksellisen videon MTV:lle: Konekivääri tuhoaa tunkeutujan

  • ke11:43
    Esports

    Milloin videopelaamisesta tulee ammatti? "Ei riitä, että pelaan kahdeksan tuntia päivässä"

  • ke09:02
    Elektroniikka

    Tarkkana joululahjaostoksilla: Verkkokauppa.com listasi taas tuotteet, jotka aiheuttivat pettymyksen

  • ma15:12
    Verkkohuijaukset

    Ajanvaraus hammashoitajalle? Varo tätä huijausta!