Kun vielä muutama vuosi sitten toisen jättämistä tekstiviestillä pidettiin törkeänä käytöksenä, niin nyt 12 prosenttia suomalaisista naisista ja 7 prosenttia miehistä ilmoittaa toimineensa näin.
Samsungin Pohjoismaissa teettämän kuluttajatutkimuksen mukaan suomalaisnaiset käyttävät teknologiaa muutenkin hyväkseen erotilanteissa miehiä enemmän: neljännes naisvastaajista kertoo ilmoittaneensa erosta puhelinsoitolla.
Naiset ovat kovempia eromaan myös sosiaalisessa mediassa. Siinä missä miehistä neljä prosenttia ilmoittaa käyttäneensä eroamiseen sosiaalisen median kanavia, kuten Facebookia tai Twitteriä, naisista somea on käyttänyt suhteen päättämiseen kahdeksan prosenttia.
Treffipyynnöt hoituvat monella tapaa
Naiset hyödyntävät tekniikkaa miehiä enemmän myös suhteiden aloittamisessa. Lähes puolet kyselyn vastaajista on lähettänyt treffipyynnön tekstiviestillä, miehistä 22 prosenttia.
Kuten erojenkin kohdalla, naiset myös käyttävät enemmän sosiaalista mediaa kuin miehet. Suosituin tapa pyytää treffeille on kasvokkain, mutta vanhanaikaiset paperikirjeetkään eivät ole täysin kadonneet: molempien sukupuolten edustajista viisi prosenttia kertoo pyytäneensä ihastustaan ulos käsinkirjoitetulla kirjeellä tai kortilla.
Tutkimusyhtiö Ipsos Morilla teetettyyn Techonomic Index -tutkimukseen vastasi tuhat 18–65 -vuotiasta suomalaista ja neljätuhatta pohjoismaalaista kuluttajaa viime huhtikuussa.
Uusimmat
-
00:07
Kirja: Yksi kohtaaminen Steffin kanssa paljasti Martina Aitolehdelle, ettei pikkusiskoa voi enää pelastaa – Martina juoksi siskoaan kiinni työmatkallaan
-
23:47
Venäjällä varaosat loppuvat pakotteiden takia, purkaa nyt uusia matkustajalentokoneita – MTV seuraa sotaa
-
23:09
Tulipalo luhtitalossa Nokialla saatu hallintaan – palosta levisi valtava savupatsas taivaalle, katso video
-
22:55
Sosiaali- ja terveysministeri Sarkkisen esitys vammaisten palkkaamisesta ei sytytä suuria puolueita – "En lämpene sille, että vammaisuutta kiintiöitäisiin"
-
22:40
Vastaanottojärjestelmään lisäresursseja Ukrainan sodan myötä – "Majoituspaikka löytyy jokaiselle"
-
22:16
Biden allekirjoitti Suomen ja Ruotsin Nato-protokollat – "Sotilasliitosta tulee vahvempi kuin koskaan"
-
22:07
Niinistö keskusteli Bidenin ja Ruotsin Anderssonin kanssa – "Olemme tulleet pitkän matkan"
-
21:53
Luka Modricin silmissä siintää Super Cupin voitto suomalaisfanien ympäröimänä – "Odotamme peliä innolla"
-
21:27
Nuorten Leijonien MM-kisataival starttaa tulevana yönä – näillä kentällisillä isketään Latvian kimppuun
-
21:01
Spice Girls -Geri täytti 50 vuotta – fanit villiintyivät bändikaverin onnitteluista
-
20:54
Real Madrid korkkasi Helsingin Olympiastadionin nurmen – tältä treeneissä näytti
-
20:48
Justin Bieber villitsee yleisöä Helsingin Kaisaniemessä
-
20:29
Onko sinulla väärä mielikuva viikingeistä? Dosentit kertovat, mitä myyttisistä hahmoista oikeasti tiedetään
-
20:13
Venäjän Krimin sotilaslentokentällä räjähtänyt – New York Times: Ukraina teki iskun, Venäjä kiistää
-
20:00
Salkkarit-hahmo tekee tunnustuksen: "Voinko luottaa sinuun?"
-
19:49
Yö-yhtyeen taustalaulajana toiminut Suvi Teräsniska muistelee Jussi Hakulisen ja Olli Lindholmin ystävyyttä
-
19:43
Jari Litmanen voitti urallaan kaksi Super Cupia – nämä värikkäät muistot eivät kuitenkaan vedä vertoja Helsingin finaalille: "Kaikista kovin"
-
19:24
Hyundai-tähti ei enää haaveile Kalle Rovanperän haastamisesta – "Kakkossijasta on käynnissä hyvä kamppailu"
-
19:11
Tartuntatautilain muutos: Syksyllä kynnys koronarajoituksiin olisi aiempaa korkeampi – tavoitteena nopeammat ja täsmällisemmät toimenpiteet
-
19:02
Labradorinnoutaja huomasi vedessä harmaavalaan, eikä sitä pidätellyt enää mikään!
-
Lataa lisää