Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Dufva tarinoi "Tapsan tansseista": Vedettiin valssia, bändi soitti rokkia

Rauman Lukon päävalmentaja Risto Dufva.
Rauman Lukon päävalmentaja Risto Dufva.@Petteri Paalasmaa/All Over Press
Julkaistu 26.12.2015 19:24

MTV SPORT-STT

JYP niisti Lukolta voiton tapaninpäivän kaksijakoisessa jääkiekon SM-liigan taistelussa maalein 4-3. Avauserässä JYP oli omaa luokkaansa karkaamalla 4-0-johtoon, kun maaliverkkoa heiluttivat Joonas Nättinen, Valtteri Hotakainen ja Markus Nenonen kahdesti.

– Näissä Tapsan tansseissa tahtilaji suosi kotijoukkuetta. Alkutahdit käytiin pyörimässä, mutta vedettiin vissiin valssia, kun taas bändi soitti rokkia. Me ei tiedetty, milloin peli alkaa. Kyllä oli paketteja paljon JYPin kuusen alla avauserässä, Lukko-luotsi Risto Dufva naureskeli.

Lukko pääsi pelirytmiin kiinni toisessa erässä ja Ryan Zapolskin tilalle vaihdettu Rasmus Rinne oli maalilla loistava. Janne Niskala ja Filip Riska kavensivat, ja päätöserässä Rony Ahonen toi Lukon jo maalin päähän. Sen lähemmäksi kiri ei kuitenkaan riittänyt.

– Vähän oli vielä kinkkua mahassa, mutta kyllä se siitä lähti sulamaan. Eka erä oli meiltä loistava. Sitten Lukko pääsi peliin mukaan, mutta hyvin taisteltiin pisteet kotiin, tehot 0+3 koonnut JYP-hyökkääjä Mikko Salmio sanoi.

– Meiltä hyvä sisääntulo peliin. Olen erittäin tyytyväinen pelilliseen puoleen. Viimeinen erä oli taistelua. Lukko näytti vaarallisuutensa, valmentaja Marko Virtanen säesti.

JYP rikkoi ensimmäistä kertaa tällä kaudella 4000 katsojan rajan ja venytti pisteputkensa jo 11 otteluun. Näistä kymmenen on päättynyt voittoihin.

Lukko
JYP
Liiga
Jääkiekko
Urheilu

Lisää aiheesta:

KooKoo lamaantui, Olli Salo sadatteli ottelun jälkeen: "Ketuttaa kuin pientä oravaa"Tappioputken tuska sai SM-liigapelurin parahtamaan: "Perseestä"Teinitähti Joakim Kemell johti JYPin huimaan voittoon – joukkuekaveri paljasti yksinkertaisen taktiikanLukko tehtaili kuusi maalia JYPin verkkoon, mutta koki huonojakin hetkiä: "Ei ollut oikein mennyt viesti perille"KalPa-valmentaja sätti tuomarit: "Ihmetyttää, ketä valitaan ja miten"Taituri Miklik tahditti JYPin välieriin – "Isoja bileitä ei voi järjestää"

Tuoreimmat aiheesta

Lukko
  • 13.12.18:50
    Liiga

    Hurjat lukemat SM-liigassa

  • 12.12.22:13
    Liiga

    Satakunnan derbyssä tyrmäävää jälkeä

  • 10.12.21:01
    Liiga

    HIFK kesti Tapparan hurjan rummutuksen ja teki näyttävän nousun – Kärppien ahdinko syvenee

  • 3.12.21:08
    Liiga

    SM-liigassa rumat lukemat taululle

  • 26.11.21:16
    Liiga

    HIFK teki harvinaiset – SaiPa riehui