Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Drone-lennokit ja gps-koiratutkat houkuttelevat metsästäjiä laittomuuksiin – tästä väärinkäytöksissä on kyse

0:56Kauko-ohjattavien kuvauskoptereiden lennättämistä aletaan säännellä entistä enemmän ensi vuonnaUusi EU-asetus määrittää, että jokaisen drone-lennättäjän on muun muassa suoritettava ilmailuun liittyvä verkkokurssi ja -tentti.
Julkaistu 25.11.2019 11:48

MTV UUTISET – STT

Uusia teknisiä apuvälineitä käytetään metsästyksessä laittomasti, ilmoittaa Metsähallitus.

Erävalvonnassa on havaittu, että esimerkiksi drone-lennokkeja ja gps-paikantimia on hyödynnetty lainvastaisesti.

Dronea on käytetty järvillä hätyyttämään riistaeläimiä ampujien suuntaan. Metsästyslaki kieltää liikkuvien moottorikäyttöisten laitteiden käytön metsästyksessä.

Kun metsästäjät seuraavat gps-koiratutkasta koiran ja hirven liikkeitä, heidän on havaittu yrittävän kiirehtiä autolla hirvien eteen. Hirvi saatetaan ampua auton suojista. Metsästyslaki kuitenkin kieltää riistan ampumisen ajoneuvosta tai sen suojasta.

Metsähallitus korostaa, että metsästäjät saavat hyödyntää teknisiä apuvälineitä, kunhan se tehdään oikein. Esimerkiksi dronea voi käyttää riistalaskennassa, sillä se ei ole metsästystä.

1:20Poliisi valvoo droneja karhujahdissa –"Ei saa käyttää jäljittämiseen tai ajamiseen"Poliisi valvoo droneja karhujahdissa – "Ei saa käyttää jäljittämiseen tai ajamiseen"

Lisää aiheesta:

Tiedä nämä säännöt ennen dronen lennättämistä – "Ettei aiheuta muille vaaraa"Koululaisille päätettiin hankkia kilikelloja susien karkottamiseksi Siikalatvalla – tätä mieltä asiantuntija onSuomessa kehitettiin älykäs liikennemerkki vähentämään riistaonnettomuuksia – näin se toimiiHaitallisia vieraseläinlajeja saa nyt metsästää ilman metsästyskorttia ympäri vuoden – listalla muun muassa supikoira ja minkkiLännen Media: Hirven kaataminen jousella saatetaan sallia – jousimetsästys kiinnostaa yhä enemmänLähikuvat karhuista pian historiaa? – haaskojen käyttö aiotaan kieltää lailla
TeknologiaMetsästysLait ja lainsäädäntöHirvetKoiratLuonto ja eläimetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Teknologia
  • Eilen19:30
    Talous

    Suomalaisyhtiöltä satojen miljoonien hanke: alkaa louhia Kuusta harvinaista ainetta

  • 17.9.10:05
    Digi

    Suomi.fi-tunnistautumisen häiriö ohi – yo-kirjoitukset turvassa

  • 17.9.06:12
    Yrittäjyys

    Energiakummisetä Sture kertoo, millä Suomi nousee – vihreään siirtymään tuhlattu 300 miljardia: "Kukaan ei osaa, kaikki saa rahaa"

  • 12.9.09:00
    Dronet

    Näin toimivat tulevaisuuden lennokit: "Seuraava askel on itse ajatteleva drooni"

  • 12.9.06:13
    NASA

    Kilpajuoksu kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin