Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Donskoilla ja Sharksilla historiallinen ottelu – "Siitä tulee uskomattoman hieno"

Joonas Donskoin (oik.) edustama San Jose Sharks hävisi kaksi ensimmäistä finaalia Pittsburghissa Olli Määtän (vas.) Penguinsille.
Joonas Donskoin (oik.) edustama San Jose Sharks hävisi kaksi ensimmäistä finaalia Pittsburghissa Olli Määtän (vas.) Penguinsille.2016 NHLI
Julkaistu 04.06.2016 20:01

MTV SPORT-STT

San Jose Sharks luottaa äänekkäiden faniensa auttavan heidät voittoon, kun lauantai-iltana Yhdysvaltain aikaa pelataan jääkiekkoliiga NHL:n Stanley Cup -finaalin kolmas ottelu.

Se on myös kautta aikain Sharksin ensimmäinen kotiottelu Cup-finaalissa.

- Siitä tulee varmasti uskomattoman hieno peli. Suonissa virtaa adrenaliinia, Sharks-hyökkääjä Patrick Marleau sanoi.

Sharks on tiukan paikan edessä, sillä se on sarjassa tappiolla Pittsburgh Penguinsia vastaan 0-2. Tosin joukkueella on kokemusta vastaavasta tilanteesta, sillä se voitti pudotuspelien toisella kierroksella kaksi ensimmäistä ottelua kotona Nashville Predatorsia vastaan, hävisi kaksi seuraavaa vieraissa, mutta onnistui vääntämään sarjavoiton seiskapelissä.

- Pittsburghin fanit olivat intohimoisia ja elivät pelissä täysillä mukana. Meillä on samanlaiset fanit, huomautti Sharksin Logan Couture.

Hän kertoi monen vastustajan sanoneen, että heidän hallissaan meteli on uskomaton.

Donskoi uskoo voittoon

Marleaun ja Couturen kanssa samassa ketjussa pelaava Joonas Donskoi kuvaili heidän vitjaansa luisteluvoimaiseksi.

- Yritetään päästä hyökkäysalueelle paljon. Kiekon riistoja ja karvataan. Kova työmoraali joka vaihdossa. Siitä on lähdetty, että omissa ei soisi, kun ollaan kentällä, mainitsi Donskoi, jonka San Franciscon alueen jääkiekkotoimittajat valitsivat Sharksin vuoden tulokkaaksi.

Sharks on tämän kauden pudotuspeleissä voittanut seitsemän ottelua kotona ja hävinnyt kaksi. Valmentaja Peter DeBoerin mielestä joukkueen peli on parantunut kaiken aikaa ja paras on vielä edessä.

- Kunhan saadaan se paras peli irti, niin ei mitään hätää. Ja kotiyleisö auttaa meitä, Donskoi mietti.

Lisää aiheesta:

Pittsburgh mylläsi ykkösnyrkkiään – tilastot tukevat kotivoittoaOlli Määttä nauttii NHL-finaalien korvia huumaavasta ilmiöstä – "Aivan älytöntä"NHL-finaaleissa erityistä suomalaisyhteistyötä – "Jaamme ajatuksia erätauoilla"Donskoi lupaa parasta pöytään – "Ei paljon passaa enää hävitä"Määtältä selitys Pittsburghin loistavalle vireelleVille Nieminen, kenen haluaisit ratkaisevan Stanley Cupin?
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • Eilen07:40
    Carolina Hurricanes

    Ukko-Pekka Luukkonen pysäytti Carolinan – valmentaja suitsuttaa suomalaisvahtia

  • Eilen06:22
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantasen taklaama pelaaja kuukausiksi ulos

  • 23.11.21:26
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantanen pelikieltoon – Jesse Joensuu arvioi: "Hänellä on huurussa"

  • 23.11.10:42
    Jääkiekko

    Kommentti: Mikko Rantasesta karmea tilasto – ääni kellossa on muuttunut

  • 23.11.09:25
    Florida Panthers

    Anton Lundellin loisto ei riittänyt