Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

DNA-tutkimus varmisti: Leppävirralta vesistöstä löytynyt vainaja on 15 vuotta sitten kadonnut Juha Laitinen – KRP epäilee henkirikosta

Juha Laitisen tapausta tutkitaan nyt henkirikoksena.
Juha Laitisen tapausta tutkitaan nyt henkirikoksena.
Julkaistu 01.12.2021 17:11
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

Syksyllä Leppävirran Kotalahdella vesistöstä löytynyt vainaja on vuonna 2006 kadonnut Juha Laitinen. Vainajan henkilöllisyys on varmistunut keskusrikospoliisin DNA-tutkimuksissa.

– DNA-tutkimuksen tulos on saatu ja löytynyt vainaja on Juha Laitinen, KRP:n rikoskomisario, tutkinnanjohtaja Teppo Sovelius vahvistaa.

Rikospaikan tietojen mukaan Laitinen löytyi järven pohjasta useiden kymmenien metrien syvyydestä Seat Toledo -merkkisen henkilöautonsa sisältä. 

Sovelius ei tässä vaiheessa kerro löydöstä tarkemmin, koska poliisi tekee edelleen autoon liittyvää teknistä tutkintaa. Myös vainajan oikeuslääketieteelliset tutkimukset ovat kesken. Niiden pitäisi aikanaan antaa vastauksia siihen, miten ja mihin Laitinen on kuollut. Poliisi on tutkinut Laitisen tapausta tappona.

Lokakuun lopussa uutisoitiin, että Leppävirralta vesistöstä on löytynyt auto ja vainaja. Löydön tekivät Antti ja Arto Suanto eli samat miehet, jotka kesällä olivat löytäneet Äänekoskelta vesistöstä yhdeksän vuotta kateissa olleen Jussi Peltolan. Myös Peltola löytyi auton sisältä. Suannon veljekset olivat tehneet syksyn aikana Leppävirralla etsintöjä nimenomaan Juha Laitisen löytämiseksi.

Lue myös: Leppävirran auton ja vainajan löysivät samat veljekset, jotka ratkoivat kadonneen Jussi Peltolan mysteerin

37-vuotias Laitinen katosi autoineen elokuussa 2006 sen jälkeen, kun hän oli poistunut Leppävirralla sijaitsevasta Virranpoika-ravintolasta tuntemattoman miehen kanssa.  Laitinen ja hänen seurassaan ollut mies olivat olleet liikkeellä Laitisen sinisellä, vuosimallin 1996 Seat Toledo -henkilöautolla, jonka rekisterinumero on CCA-581. Viimeinen varmana pidetty havainto Laitisesta ja Seat Toledosta tehtiin illalla 27. elokuuta 2006.

Laitinen asui löytöpaikan lähistöllä sijaitsevassa omakotitalossa.

6:04KRP tutkii Leppävirralla yli 13 vuotta sitten kadonneen Juha Laitisen tapausta tappona – katso videolta poliisin tuoreet kommentit tapauksesta

Katso myös: Tutkinnanjohtaja kertoi Laitisen katoamismysteeristä MTV:n Rikospaikassa vuonna 2019: Katso koko haastattelu videolta.

Keskusrikospoliisi alkoi tutkia Laitisen katoamista tappona vuoden 2017 lopussa saamiensa uusien tietojen jälkeen. Poliisi epäili, että Laitinen upotettiin katoamisen jälkeen veteen autoineen. Epäillyn henkirikoksen yhtenä mahdollisena motiivina poliisi on pitänyt rahariitoja.

Soveliuksen mukaan ketään ei tällä hetkellä ole kiinniotettuna tapauksen vuoksi.

Keskusrikospoliisi on aiemmin pyytänyt havaintoja katoamisajalta myös valkoisesta, vuosimallin 1988 Mercedes Benz -henkilöautosta ja erityisesti sen liikkeistä Leppävirralla. Laitisen on havaittu olleen samanmallisen auton kyydissä hieman ennen katoamistaan.

Lisää Juha Laitisen katoamisesta Rikospaikka-ohjelmassa tänään kello 22.35!

Lue myös: Järvestä nostettiin auto ja vainaja Leppävirralla – 15 vuotta sitten samalla alueella katosi Juha, 37, autoineen

Lisää aiheesta:

Satoja suomalaisia kateissa – muistatko nämä tapaukset?Näin Leppävirran vainaja ja auto löytyivät: Taustalla samat veljekset, jotka löysivät kesällä 9 vuotta kateissa olleen Jussi Peltolan – "Kyllähän meillä on hyvä tuuri ollut"Järvestä nostettiin auto ja vainaja Leppävirralla – 15 vuotta sitten samalla alueella katosi Juha, 37, autoineenJani, 24, on ollut kateissa lähes puoli vuotta – miehen auto löytyi hylättynä Kuopiosta: Mitä hän teki armeijan vanhalla harjoitusalueella? Jussi, 18, katosi lähes 9 vuotta sitten kesken mökkiviikonlopun – kaverit kuulivat riitaisan puhelinkeskustelun, ja sitten auto oli poissa Selvittämättömiä murhia ja selittämättömiä katoamisia: Näitä henkilöitä Suomessa etsitään juuri nyt – onko sinulla havaintoja heistä?
HenkirikoksetKadonneetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • 15:25
    Lohja

    Poliisilta uutta tietoa Lohjan epäillystä vauvamurhasta: Lapsi syntyi asunnossa

  • 12:18
    Oulu

    Oulun tappo: Jo kolmas henkilö vangittu

  • 05:00
    Rikospaikka

    Murharyhmältä kylmäävä tieto nuorten tappajien taustasta

  • Eilen05:20
    Rikospaikka

    Raahen raaka Halloween-murha: Nuori uhri pelasti perheensä naamiotappajalta

  • 24.10.16:20
    Lohja

    Vauvamurha Lohjalla: 23-vuotiasta avomiestä ei vaadita vangittavaksi