Diana koristeli pihamaan jouluun lohikäärmeillä, mutta naapurit pitivät niitä "sopimattomina" – näin nainen vastasi arvosteluun

Naapurit valittivat amerikkalaisnaisen joulukoristeista, mutta tämä heitti vain lisää tulta liekkeihin.
Monelle joulussa parasta on suureellisten joulukoristeiden ja -valojen esillepano. Usein jouluinen tunnelma ilahduttaa naapureitakin. Esimerkiksi Paimiossa eräs kuja on asukkaiden toimesta valaistu jouluun jo 28 vuoden ajan.
Yhdysvaltojen Louisianassa asuva Diana Rowland havaitsi kuitenkin oman naapurisopunsa olevan koetuksella omien joulukoristeidensa vuoksi.
Diana juhlisti joulun tunnelmaa laittamalla pihalleen kolme suurta, värikästä lohikäärmetta niin kuin on tehnyt halloweenina ja jouluna jo aiempinakin vuosina. Naapurit eivät tällä kertaa kuitenkaan arvostaneet pihamaan kaunistavaa trioa. Rowland julkaisi niin Facebookissa kuin Twitterissäkin kuvan viestistä, jonka oli saanut nimettömänä pysyttelevältä naapurilta lohikäärmeitään koskien.
Viestissä todetaan, että lohikäärmenäyttely on "vain marginaalisesti hyväksyttävää halloweenina" ja "täysin sopimatonta jouluna".
"En ymmärrä, miten lohikäärmeet ovat vain marginaalisesti hyväksyttäviä halloweenina. Luulen, että heidän mielestään tarvitsen lisää lohikäärmeitä." Jos päivitys kuvineen ei näy, voit katsoa sen täältä.
"Se saa naapurisi ihmettelemään, kuulutko johonkin demoniseen kulttiin. Ole hyvä ja harkitse lohikäärmeiden poistamista. Jumala sinua siunatkoon ja auttakoon ymmärtämään joulun todellisen merkityksen", viesti jatkuu.
– Harkitsin poistavani ne noin nanosekunnin ajan, mutta sitten totesin, että "noup", Diana kertoi Buzzfeedille.
"Herätti tunteita"
Sosiaalisessa mediassa Dianan tapauksesta innostuttiin. Facebookissa Dianan päivitystä on jaettu jo tuhansia kertoja ja Twitterissä ropisi kymmeniä tuhansia tykkäyksiä.
– Siihen reagoitiin enemmän kuin koskaan olisin voinut olettaa. Luulen, että se selvästikin herätti tunteita monessa ihmisessä. Arvelen, että on paljon ihmisiä, joilla on kokemusta huonoista naapureista.
Nainen ei suinkaan hankkiutunut eroon pihamaansa hirviöistä, vaan siskonsa ystävällisellä avustuksella Diana totta tosiaan hommasi pihalleen vielä kaksi lohikäärmettä lisää.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Moni olisi halunnut lahjoittaa rahaa useamman lohikäärmeen ostoon, mutta Diana pyysi ohjaamaan ylimääräiset rahat hyväntekeväisyyteen.
– Tienaan hyvin. Voin ostaa omat lohikäärmeeni.
Lisäksi hän huomauttaa, että on eroa siinä, pistääkö vastaan typerälle naapurille, vai onko itsekin typerä naapuri.
– Puolusta itseäsi, mutta älä ole kusipää, Diana tiivistää ohjenuoransa.
"Ne ovat nyt enkeleitä"
Diana teki parhaansa tehdääkseen lohikäärmeistään jouluun sopivampia laittamalla niiden päiden päälle vielä sädekehät.
– Naapuruston harmonian hengessä olen laittanut lohikäärmeille sädekehät. Ne ovat nyt enkeleitä. Hesekiel 1:1–28. Taistelen kaikkia niitä vastaan, jotka väittävät toisin.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Lähteet: Buzzfeed,Bored Panda
Uusimmat
-
19:03
Myyrä-kisaajalta tivataan vastauksia: "Tuntui, että alkoi roustaus ja kysely"
-
19:01
Lastenlelu pamahti rikki 3-vuotiaan käsissä – turkulaisäidiltä vakava varoitus: "En halua, että keneltäkään menee näkö tämän takia"
-
18:54
Ex-oikeusministeri Antti Häkkänen kuntavaalien siirrosta: Hallituksella on johtajuusongelma – "Varautuminen on pettänyt aika räikeästi"
-
18:38
Esitys: Maksuhäiriömerkinnät poistuisivat kuukauden kuluttua maksun suorittamisesta – nyt raja kolme vuotta
-
18:33
Osa Nordean pankkipalveluista takkuaa edelleen – katkon venyminen oli yllätys myös pankille itselleen
-
18:30
Kläbo sittenkin maailmanmestariksi? Todisteita löydetty Bolshunovia vastaan – FIS-pomo lataa pöytään esimerkkitapauksen
-
18:03
Jopa satojen suomalaisten organisaatioiden sähköpostipalvelimet tietomurron kohteena – Kyberturvallisuuskeskus: Vakavin ongelma pariin vuosikymmeneen
-
18:02
Suvi Teräsniska uskoo, että hänellä on takanaan jo monta elettyä elämää – ajatus on vahvistunut läheisten kuoltua: "Joskus me vielä nähdään"
-
17:59
Helsingin yliopistossa tehty tutkimus paljastaa liikenteen traagisen reseptin: "Harvemmin selkeää riskikäyttäytymistä"
-
17:58
Vesa Kallionpään kommentti: Kuka voittaa ja kuka häviää kuntavaalien siirrossa? Hallitukselle tulee ainakin yksi vaikeus lisää
-
17:56
Olli Penttala laski uransa parhaan sijoituksen MM-kumpareissa: "Laitettiin niin sanotusti luu kurkkuun"
-
17:49
Kouluja kiinni ja oppilaita joukoittain karanteeniin – Aurassa 80 alakoululaista altistunut koronavirukselle
-
17:37
Suomalaishotellin johtaja nostatti myrskyn ylistämällä miehiä naistenpäivän viestissään: "Jotka matkustavat vaimon työn perässä ja tietävät, mitä jääkaapista puuttuu"
-
17:21
Oppilaat etänä, mutta opettajat koululle töihin koronarajoituksista huolimatta – OAJ erittäin huolissaan: "Koetaan epäluottamuksen osoituksena"
-
17:03
Tässä on kuntavaalien uusi aikataulu – ehdokkaaksi voi ilmoittautua vielä toukokuussa
-
17:03
Suru-uutinen: valokuvaaja on kuollut yllättäen Bayern Münchenin stadionilla
-
16:58
Historiallisen EM-hopean juossut Lotta Kemppinen palasi Suomeen: "Hirveästi en ehtinyt nukkua"
-
16:55
No nyt on mahtava perunaohje! Testasimme, ja totta se on: "Oikeasti vaikeaa sanoin kuvailla..."
-
16:50
Ravintolat sulkeutuvat asiakkailta 15 maakunnassa huomisesta alkaen
-
16:46
HS: Presidentti Niinistö pitää kuntavaalien siirtoa järkevänä: "Oli vähintäänkin kysymysmerkkejä, voivatko ihmiset käyttää ydinoikeuttaan"
-
Lataa lisää