Di Maria sai Realilta kieltokirjeen MM-finaalin alla – "Revin sen"

Angel di Maria
Angel di Maria on jalkapallon supertähtiä.
Julkaistu 06.09.2014 14:52

MTV SPORT–AFP

Manchester Unitedin ennätyshankinta Angel di Maria sanoo repineensä kirjeen, jonka hänen entinen seuransa Real Madrid lähetti hänelle kesän MM-loppuottelun alla.

Puolivälierissä nivusensa loukannut argentiinalaistähti ei pelannut loppuottelussa, mutta jäi pois pitkin hampain – eikä suinkaan Realin kirjeen vuoksi.

– Madridista tuli finaalipäivänä kello 11 kirje, jossa sanottiin, ettei minun pitäisi pelata, Di Maria kertoi argentiinalaisen America-radioaseman haastattelussa ja sanoi kirjeen harmittaneen häntä suuresti.

– Revin sen ilman sen kummempia ihmettelyjä. Puhuin (silloisen Argentiinan päävalmentajan) Alejandro Sabellan kanssa ja hän ei halunnut minun kärsivän seurauksista, mutta sanoin hänelle tekeväni kaikkeni pelikuntoon päästäkseni.

– Kärsin todella finaalipäivän aamuna. Se oli pahin mahdollinen asia, joka elämässäni saattoi tapahtua, joskin juuri tällaisilla asioilla ihmisiä testataan.

Argentiina hävisi MM-finaalin Saksalle jatkoajan päätteeksi 0–1.

Di Maria kiistää myös Real Madridista kantautuneet väitteet siitä, että hän olisi jättänyt seuran vain rahan vuoksi. ManU maksoi 26-vuotiaasta taiturista 75 miljoonaa euroa, joka on Ison-Britannian ennätyssumma.

– He voivat sanoa mitä haluavat, mutta minusta saadut miljoonat olivat erittäin tervetulleita heidän kassakirstuunsa, Di Maria lataa.

– En koskaan pyytänyt siirtoa, en halunnut lähteä. Pelaajat ja fanit tukivat minua, mutta seura halusi vain myydä minut.

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga