Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Demokraatti: Perussuomalaiset vaativat Ylen rahoitukseen 50 miljoonan euron leikkausta

Lehtikuva
Julkaistu 30.09.2017 10:48

MTV UUTISET–STT

Oppositiopuolue perussuomalaisten eduskuntaryhmä ehdottaa, että Yleisradion rahoitusta leikataan 50 miljoonalla eurolla. Asiasta kertoo Demokraatti-lehti. Leikkaus olisi suunnilleen 10 prosenttia valtion televisio- ja radiorahaston noin 508 miljoonan euron potista.

Perussuomalaisten mukaan Ylestä on esitetty huomattavasti arvostelua. Puolueen kansanedustajat katsovat, että arvostelu on kohdistunut myös siihen, että Yle ei olisi poliittisesti sitoutumaton.

Aloitteessa arvioidaan Demokraatin mukaan myös, että Ylen asema tiedonvälittäjänä on muuttunut.

– Myös kaupallinen media on laajentunut merkittävästi. Yleisradiota ylläpidetään verorahoilla, ja sitä koskevaa sääntelyä selittävät merkittävällä tavalla myös taloudelliset taustatekijät. Ylen tulee tehostaa ja uudelleenorganisoida kuten muidenkin, perussuomalaisten aloitteessa kirjoitetaan Demokraatin mukaan.

Lehti kertoo, että koko perussuomalaisten ryhmä on allekirjoittanut asiasta talousarvioaloitteen ja lakialoitteen. Aloitteiden ensimmäinen allekirjoittaja on kansanedustaja Teuvo Hakkarainen (ps.).

Yle-vero on tällä hetkellä aikuisella 0,68 prosenttia ansio- ja pääomatulojen määrästä, kuitenkin enintään 143 euroa. Pienituloisimmat on vapautettu Yle-verosta. Tänä vuonna Yle-veroa ei tule maksettavaksi esimerkiksi palkansaajalle alle 11 044 euron tuloilla tai eläkeläiselle alle 10 294 euron tuloilla.

Yle-vero korvasi televisiolupamaksun vuoden 2013 alusta.

Lisää aiheesta:

Luvut selvillä: Näin paljon Yleltä leikataanYle-leikkaukset jakavat kansan mielipiteitäYlen rahoitusta arvioivan työryhmän toimikausi päättyy tänäänMedialiitto kärkkäänä Ylen rahoituksesta ja tehtävistä: "Nyt on huoli siitä, miten yksityinen media pysyy elossa"Halla-aho kutistaisi Ylen budjettia, lataa kovia sanoja mediasta: "Toimittajat ovat vihervasemmistolaisia, tuntevat toisensa ja juovat kaljaa samassa baarissa"Yle-verosta vapautuu lisää pienituloisia – muiden vero nousee parikymppiä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • Eilen20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • Eilen20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • Eilen18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"