Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Dakar-kuljettajan autossa räjähti – vakavia vammoja hoidettu useilla leikkauksilla: "Oletus on, että hänen istuimensa alle on pantu jotain"

Philippe Boutronin, 61, kilpailu päättyi ennen kuin se ehti edes alkaa.
Philippe Boutronin, 61, kilpailu päättyi ennen kuin se ehti edes alkaa.imago images/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 02.01.2022 12:56
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Dakar-ralliin osallistuneen ranskalaisen Philippe Boutronin ajamassa autossa tapahtui lauantaina räjähdys.

Boutron oli onnettomuuden sattuessa ajamassa katsastuspaikalle yhdessä viiden muun Sodicar-tallin jäsenen kanssa

Auton pohjaan tuli kuljettajan penkin kohdalle reikä, ja Boutron loukkaantui vakavasti. L’Equipe-lehti kertoo, että Boutron on operoitu Jeddan sotilassairaalassa ja hän lentää lähipäivinä takaisin Ranskaan.

– Hän sai kovan iskun pohkeeseensa ja mursi luun. Hänelle tehtiin useiden tuntien aikana useita operaatioita, eräs Sodicar-tallin jäsen kertoo ranskalaislehden mukaan.

Boutron ei ajanut onnettomuushetkellä kilpa-autoaan vaan tallin huoltoautoa.

FIA on julkaissut tiedotteen, jossa se kertoo luottavansa paikallisiin viranomaisiin asian selvittämisessä. Tapahtuman järjestämisestä vastaava Amaury Sport Organisation kommentoi L'Equipelle, että tapauksen tutkinta on meneillään eikä mitään vaihtoehtoja suljeta tässä vaiheessa pois – ei edes sitä, että kyseessä oli tahallinen teko.

Onnettomuusauto on Saudi-Arabian viranomaisten hallussa. L'Equipen haastattelema Sodicar-tallin jäsen kertoo, että auto oli seissyt ennen onnettomuutta vartioimattomana tallin majapaikassa "niin kuin 90 prosentilla rallin osallistujista".

– Oletus on, että hänen istuimensa alle on pantu jotain. Tämä olisi voinut tapahtua kenelle tahansa.

Lauantaina käynnistynyt Dakar-ralli päättyy 14. tammikuuta.

Lisää aiheesta:

Rallitragedia Liettuassa – yksi katsoja kuoli, 14 loukkaantuiTutkinta formulakuskin kuolemasta valmistui – vammautunut kuljettaja uhkaa toimenpiteilläManU-vahti rajussa kolarissa 200 000 euron Lamborghinillaan – ”Kuinka pitkään menee, että hän tappaa jonkun”F2-kuljettaja kuoli karmeassa onnettomuudessa – nyt kolarin toinen osapuoli jakoi riipaisevia paljastuksiaTraagisesta F2-turmasta uutta tietoa – lähtikö koko tapahtumasarja liikkeelle jo paljon luultua aiemmin?Kuolonkolarissa mukana olleen F2-kuskin vammoista tarkkaa tietoa – tila vakaa leikkauksen jäljiltä
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 12.12.15:51
    MM-ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 9.12.10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    MM-ralli

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    MM-ralli

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"