Cristiano Ronaldo on saanut runsaasti kritiikkiä tuoreimmasta raivoa herättäneestä tempauksestaan Saudi-Arabian jalkapallokentillä.
LUE MYÖS: Cristiano Ronaldolla keitti kiinni
Ronaldo iski maalin ja auttoi joukkueensa Al Nassrin 3–2-voittoon sunnuntaina liigaottelussa Al Shababia vastaan. Suurin puheenaihe ottelun jälkeen oli kuitenkin Ronaldon toiminta pelin ulkopuolella.
Loppuvihellyksen jälkeen Ronaldo kuvattiin sosiaalisessa mediassa julkaistuille kännykkävideoille, joissa hän laittoi ensin kätensä korvalleen ja teki sen jälkeen pumppaavaa liikettä kädellään lantionsa edessä. Toiminta vaikutti olevan suunnattu Al Shababin kannattajia kohti.
Taustalla voi kuulla, kuinka yleisöstä yritettiin päästä Ronaldon ihon alle huutamalla tämän pitkäaikaisen arkkivihollisen Lionel Messin sukunimeä, kaikesta päätellen onnistuneesti.
Ronaldon elettä ei näytetty tv-lähetyksessä, mutta monet ovat vaatineet tähtipelaajalle rangaistusta.
Asiasta ei ole annettu virallista tiedotetta, mutta saudiarabialaisen sanomalehden Asharq al-Awsatin mukaan asia on otettu maan jalkapalloliiton tutkintaan.
