Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Claes Andersson on kuollut

All Over Press
Julkaistu 24.07.2019 09:51(Päivitetty 24.07.2019 10:24)

MTV UUTISET – STT

Kirjailija ja kulttuurivaikuttaja Claes Andersson on kuollut, omaiset kertovat STT:lle.

82-vuotias Andersson kuoli Helsingissä Meilahden sairaalan teho-osastolla pitkäaikaissairauksien komplikaatioihin aiemmin tänään.

Andersson kirjoitti runokokoelmia, romaaneja ja näytelmiä. Hänelle myönnettiin kuusi kertaa taiteen valtionpalkinto. Hän on tullut tunnetuksi myös psykiatrina, poliitikkona ja jazz-muusikkona.

Hän oli lähes loppuun asti aktiivinen muusikko ja kirjailija, jonka ajatus oli kirkas. Viime maaliskuussa hän sanoi Voima-lehden haastattelussa olleensa kaksi kertaa niin lähellä kuolemaa, että hänen oma suhtautumisensa oli muuttunut arkisemmaksi.

– Elettyäni elämän, jossa minulla on ollut ilo ja onni olla mukana niin monessa, rakkaudessa ja ystävyydessä, intohimoissa ja haluissa ja tulevaisuuden uskossa, taisteluissa ja vastarinnassa, jossa olen kohdannut niin paljon todellisuutta, niin monia ihania ja huikeita ihmisiä ja kohtaloita, monia maita, kieliä, kulttuureita, elinpiirejä ja ystävyyksiä, voinko olla muuta kuin iloinen ja kiitollinen? Juuri siitä minä nykyisin kovin usein tunnen – kiitollisuutta, hän sanoi Voima-lehden haastattelussa.

Sattumalta politiikkaan

Andersson oli yksi vasemmistoliiton perustajista ja hän toimi puolueen puheenjohtajana kahdeksan vuoden ajan. Hän oli myös kulttuuriministeri Paavo Lipposen hallituksessa. Kommunistiseen puolueeseen Andersson ei koskaan kuulunut. Häneen luotettiin yli puoluerajojen.

Runoissaankin hän ottaa kantaa yhteiskunnallisiin epäkohtiin ja vaikeuksissa elävän, pienen ihmisen puolesta.

Ura politiikassa käynnistyi sattumalta. Tuttu professori Lars D. Eriksson houkutteli Anderssonin SKDL:n ehdokkaaksi eduskuntavaaleihin 1987 ja vakuutti, ettei vaaraa valituksi tulemisesta ollut.

Eriksson oli väärässä. Anderssonista tuli kansanedustaja ja 1990 perustetun vasemmistoliiton ensimmäinen puheenjohtaja.

– Politiikka on kuin sotaa, koska siinä koko ajan taistellaan näkemysten esille pääsemisestä ja toteuttamisesta ja siitä, kuka valitaan mihinkin tehtävään. Minua pidettiin sinisilmäisenä, mutta ajattelin että se joka puijaa, häviää pitkällä aikavälillä, Andersson sanoi STT:n 80-vuotishaastattelussaan kaksi vuotta sitten. 

Juttua täydennetty kello 10.24.

Lisää aiheesta:

Poliitikko Ele Alenius kuollut: "Suuri menetys meille kaikille"Sampo Terho sai ministerinä oivalluksen – avautuu nyt elämänsä uudesta suunnasta: "Poliittinen urani ei ole tauolla, se on ohi"Maarit Feldt-Ranta siunattiin Karjaalla – puoliso Vesa Kallionpään muistokirjoitus: Maarit oli ihminen, poliitikko ja esimerkki armokuoleman tarpeestaAamulla kuollut Claes Andersson osallistui vielä pari viikkoa sitten musiikkitreeneihin – keikat ystävän kanssa peruuntuivat surullisella tavalla: "Puhuimme puhelimessa samana päivänä, kun hän hakeutui sairaalaan"Näistä asioista Claes Andersson muistetaan: Vasemmistoliiton perustaja ja heikoimpien puolestapuhuja, joka ministerinäkin saattoi päättää puheenvuoronsa musiikkiesitykseen Paavo Arhinmäki suree poliittisen esikuvansa Claes Anderssonin kuolemaa: "Tukenut ja auttanut minua viime kevääseen saakka"
KuolleetClaes AnderssonVasemmistoliittoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuolleet
  • Eilen15:55
    Voimistelu

    Putinilta surunvalittelut – historiallisen menestynyt venäläisurheilija on kuollut

  • pe08:04
    Kiss

    Kiss-kitaristi Ace Frehley on kuollut

  • to08:51
    Elokuvat

    Näyttelijä Diane Keatonin kuolinsyy julki

  • ke12:36
    Kuolemantapaukset

    Näyttelijä Jarmo Jämsén on kuollut

  • ti20:19
    Musiikki

    R&B-laulaja D'Angelo on kuollut