Prinssi Carl Philip haluaa toimia lukihäiriön kasvoina. Hän myös vaatii riittävää apua lukihäiriöstä kärsiville.
Lukihäiriö ja vaikeudet lukemisessa ovat Carl Philipille tuttuja. Hän itse, hänen sisarensa kruununprinsessa Victoria ja isänsä kuningas Kaarle Kustaa ovat kaikki kärsineet kouluaikoinaan lukihäiriöstä.
Carl Philip haluaakin nyt saada Ruotsiin avointa keskustelua lukihäiriöstä. Siksi hän avasi Tukholmassa järjestettävän dysleksiaseminaarin ja kertoi avoimesti omista kokemuksistaan.
– Olen päättänyt käyttää asemaani ja rooliani saadakseni dysleksian mukaan julkiseen keskusteluun, prinssi sanoi tilaisuudessa paikalla olleiden Aftonbladetin ja Expressenin mukaan.
Hän kertoi myös olevansa iloinen siitä, että uskalsi puhua omista lukihäiriökokemuksistaan. Hän vaatii kouluja tarttumaan toimeen.
– Kaikkien niiden puolesta, jotka päivittäin taistelevat kirjainten kanssa ja hyppivät koulukirjojen sivujen yli. Kaikkien niiden, joille nauretaan, kun he lukevat väärin. Tiedän, millaista se on. Olin yksi heistä.
– Mikään ei tee minua surullisemmaksi kuin se, kun jotakuta haukutaan tyhmäksi lukihäiriönsä takia. Tiedän itsekin, miltä se tuntuu, ja se pahentaa lukihäiriötä, prinssi vetosi ihmisiin koskettavasti.
Prinssillä oli suuria vaikeuksia lukemisen kanssa koko nuoruutensa ja kouluaikansa. Carl Philipin aloittaessa korkeakouluopintonsa hän sai paljon apua dysleksiaansa. Siksi hän haluaakin nyt auttaa myös muita.
– Teen tämän itseni ja kaikkien muiden dysleksiasta kärsivien vuoksi. Yhdessä voimme kääntää negatiivisen kierteen. Haluan, että ajattelemme kaikki tänään niitä kaikkia nuoria tyttöjä ja poikia, jotka kamppailevat lukihäiriön kanssa päivittäin koulussa, prinssi puhui.
Hän vetosi lukihäiriöstä kärsivien satojentuhansien ruotsalaisten puolesta.
– Uskaltaminen on ensimmäinen askel. Se, että uskallamme puhua lukihäiriöstä. Ja pitää myös löytää uusia tapoja auttaa lukihäiriöstä kärsiviä oppilaita kouluissa.
– Meillä täytyy olla nollatoleranssi kiusaamisen suhteen, ja nollatoleranssi sille, että lukihäiriöstä kärsivät oppilaat tuntevat itsensä ulkopuolisiksi, prinssi painotti.