Seitsemännessä kuulemisessa käsiteltiin Trumpin tviittiä, joka koski loppiaisen mielenosoitusta. Komitean jäsen arvioi tviitin olleen kehotus toimintaan ja jopa aseisiin tarttumiseen.
Yhdysvaltojen entinen presidentti Donald Trump on yrittänyt soittaa yhdelle Capitol-kuulemisten todistajalle, kertoo kongressihyökkäystä tutkivan komitean varapuheenjohtaja Liz Cheney.
– Tämä henkilö kieltäytyi vastaamasta Trumpin puheluun ja varoitti sen sijaan asianajajaansa, Cheney sanoi CNN:n mukaan.
– Komitea on ilmoittanut asiasta oikeusministeriölle, Cheney lisäsi.
Komitean jäsen Jamie Raskin sanoi CNN:lle, ettei komitealle ole selvää katsotaanko Trumpin puhelun olleen todistajaan vaikuttamista, mikä on liittovaltion rikos. Hän lisäsi, että komitea suhtautuu vakavasti kaikkiin yrityksiin vaikuttaa todistajiin.
Trumpin tviitti keskiössä
Tiistaina järjestetyssä seitsemännessä televisioidussa kuulemisessa käsiteltiin Trumpin joulukuussa 2020 kirjoittamaa tviittiä, jossa hän kehotti kannattajiaan saapumaan Washingtoniin mielenosoitukseen 6. tammikuuta 2021.
Trump oli tviitissä luvannut mielenosoituksen olevan "villi".
Mielenosoitusta seurasi hyökkäys kongressirakennukseen.
