Joukkomurhaaja Anders Behring Breivik, 37, väitti torstaina oikeudessa huonojen vankilaolojen radikalisoineen häntä entisestään.
Breivikin mukaan vankila muistutti joulukuuhun 2015 asti helvettiä, mutta olot ovat sittemmin parantuneet.
– Olin jo alussa radikaali, mutta kuluneiden viiden vuoden aikana olen tullut entistä radikaalimmaksi. Eristys on vaikuttanut minuun vakavasti, ja sen vakavin seuraus on radikalisoituminen, hän sanoi.
Erityisesti Breivikiä harmitti kirjeenvaihtoon puuttuminen. Hän kertoi kirjeiden valvonnan tiukentuneen vuonna 2012.
– Ennen sitä kirjeenvaihtoni oli melko vapaata, mutta sitten lähteville kirjeille tuli miltei totaalinen pysähdys, hän valitti.
Myös Breivikin asianajaja Öystein Storrvik arvosteli kirjeenvaihtoon kohdistuvaa tiukkaa valvontaa. Hän katsoi, että Breivikiltä on riistetty mahdollisuus yksityiselämään, koska monet hänen kirjoittamistaan tai hänelle tulleista kirjeistä pysähtyvät valvontaan.
Viranomaisten mukaan tiukka kontrolli on tarpeen, koska Breivik pyrkii kirjeillä levittämään ideologiaansa.
Pelaa vartijoiden kanssa backgammonia
Viranomaisten mukaan Breivikiä ei ole eristetty, vaan hän on jatkuvasti kontaktissa vartijoihinsa, asianajajiinsa ja pappeihin. Breivik jopa pelaa backgammonia vartijoidensa kanssa.