Bluesin pelaajilta karkasi niin sanotusti mopo pahasti käsistä, kun espoolaiset kohtasivat lauantaina Rauman Lukon vierasjäällä. Bluesin pelaajista Ilmari Pitkänen ja Tomi Sallinen ajettiin kaukalosta ulos ennen aikojaan. Vierasjoukkuetta ojennettiin Raumalla peräti 76 jäähyminuutilla Lukon selvitessä 12 minuutilla.
– Halu tehdä voittamisen eteen suuntautui nyt väärin. Jääkiekko on peli, jossa pitäisi myös sietää. Me hävisimme nyt jäähyihin ja alivoimapelaamiseen, Bluesin päävalmentaja Jyrki Aho tiivisti.
Otteluvalvoja Reijo Ringbom oli Ahon kanssa pitkälti yhtä mieltä.
– Iskuja pitää myös kestää. Pelaajat eivät saisi ottaa oikeutta omiin käsiinsä, Ringbom linjasi.
Tomi Sallisen ulosajoon johtanut tilanne tuli Lukolle kalliiksi, sillä kotijoukkue menetti sen seurauksena puolustaja Ilkka Mikkolan sairaslistalle. Sallinen taklasi avojäällä voimalla Mikkolaa, jonka nenästä alkoi valua valtoimenaan verta.
– En tiedä vamman vakavuutta, mutta kyllä siinä nyt pitää jotain tapahtuakin, jos kaverilla on nenärusto ruvella, Lukon päävalmentaja Risto Dufva sanoi.
– Minä näen asian eri tavalla, kun ollaan eri joukkueissa. Siinä osui varmaan vähän visiirikin Mikkolan nenään, näki puolestaan Jyrki Aho.
Otteluvalvoja Ringbom oli tällä kertaa Dufvan ja samalla Sallisen ulosajaneiden päätuomareiden puolella.
– Hyväksyn Sallisen rangaistuksen, hän kuittasi.
Rauman ottelussa riitti löylyä myös kaukalon ulkopuolella, sillä joukkueiden kannattajatkin pitivät nyrkkihippasia keskenään jäähallin pubissa.