Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Biden ja Trump voittoon Louisianan esivaaleissa

Yhdysvaltain presidentinvaalit järjestetään marraskuussa.
Yhdysvaltain presidentinvaalit järjestetään marraskuussa.
Julkaistu 24.03.2024 05:28

MTV UUTISET – STT

Molemmat miehet ovat käytännössä varmistaneet ehdokkuutensa marraskuun presidentinvaaleihin.

Yhdysvalloissa istuva presidentti Joe Biden, 81, ja entinen presidentti Donald Trump, 77, ovat odotetusti voittaneet puolueidensa presidenttiehdokaskilvan esivaalit Louisianassa, kertovat muun muassa uutistoimisto AP ja New York Times.

Trumpilla ei ole enää yhtäkään vastaehdokasta, eikä Bidenillakaan ole yhtään varsinaista vastustajaa esivaaleissa. Molemmat miehet ovat käytännössä varmistaneet puolueidensa ehdokkuudet.

Demokraatit järjestivät esivaalinsa myös Missourissa, mutta niiden tuloksia odotetaan vasta ensi viikolla. Ilmassa ei kuitenkaan ole mitään viitteitä, etteikö Biden voittaisi myös kyseistä osavaltiota.

Kummallakin omat haasteensa

Vaikka Bidenilla ei ole varteenotettavaa vastustajaa, on hänellä kuitenkin vastassaan protestiliike, joka on muodostunut vastustamaan eritoten hänen hallintonsa Lähi-idän politiikkaa ja Israelin tukemista. Michiganissa alkunsa saanut liike on AP:n mukaan levinnyt muihinkin osavaltioihin, joissa ne pyrkivät saamaan taakseen esivaaliääniä pois Bidenilta.

Trumpin haasteina ovat puolestaan lukuisat oikeusjutut, jotka ovat ajaneet joitain mahdollisia äänestäjiä pois hänen leiristään. Samalla oikeusjutut ovat kuitenkin sähköistäneet osaa hänen tukijoistaan. Jotkin republikaaneista ovat myös vahvasti Trumpia vastaan ja vannoneet, etteivät aio tukea häntä.

Yhdysvaltain presidentinvaalit järjestetään marraskuussa.

Lue myös: 450 miljoonaa tarvitseva Trump voi saada pörssistä helpotusta maksuvaikeuksiin – ellei ole jo liian myöhäistä

0:55Trump kommentoi Nato-puheitaan

Videolla Trump kommentoi puheitaan Natosta.
 

Lisää aiheesta:

Yhdysvalloissa esivaalivankkurit saapuvat Nevadaan – Trumpin uskotaan voittavanOsavaltiot odottavat korkeimman oikeuden päätöstä: Onko Trump vaalikelpoinen Mainessa ja Coloradossa?BBC: Trump kertoo olevansa ainoa republikaani, joka voi voittaa vaalitKirjeenvaihtajan kommentti: Trumpilta nähtiin tuttua uhoa kampanjastartissa – "Persoonallisuuteni piti meidät pois sodasta"Donald Trump palasi kampanjakentille ja miltei myönsi tappionsa: "Tämän täytyy olla ensimmäinen kerta…"Joe Biden itsevarmana vaalituloksesta: "Voitamme tämän kisan" – katso koko puhe
Yhdysvaltain vaalit 2024Donald TrumpJoe BidenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvaltain vaalit 2024
  • 10.9.16:47
    Verkkokauppa

    Kotimainen verkkokauppa on elpymässä

  • 19.8.05:11
    Ukrainan sota

    Trumpilta hurja Ukraina-vertaus: "Ei enää vaaleja – oi, se olisi hyvä"

  • 31.7.06:21
    Joe Biden

    Salattiinko Joe Bidenin höperehtimistä ja vanhuuden vaivoja kansalta? Ex-avustaja "ei muista"

  • 22.7.08:09
    Joe Biden

    Nyt puhuu Bidenin poika: Lääke pilasi väittelyn Trumpin kanssa – "Hän oli kuin peura ajovaloissa"

  • 22.1.19:06
    Yhdysvallat

    Trumpin DEI-puhdistus alkaa: "Voin ilomielin vahvistaa"