Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Berliinin muurin rakentaminen alkoi 60 vuotta sitten – "Poliisit vartioivat konetuliaseet olallaan"

2:15Heikki Piuhola raportoi Berliinin muurin murtumisestaKatso video: MTV:n kirjeenvaihtaja Heikki Piuhola raportoi Berliinin muurin murtumisesta.
Julkaistu 13.08.2021 08:32

MTV UUTISET – STT

Aamuvarhain sunnuntaina 13. elokuuta 1961 kommunistisen Itä-Saksan viranomaiset alkoivat rakentaa Berliinin muuria, joka halkaisi kaupungin kahtia. Muurin avulla haluttiin ehkäistä itäsaksalaisten pakoa länteen.

Ennen muurin pystyttämistä 12 vuoden aikana yli kolme miljoonaa ihmistä oli paennut Itä-Saksasta Länsi-Saksaan vapautta ja parempaa elintasoa tavoitellen.

–  Piikkilanka-aitoja ja kulkuesteitä on yön aikana asetettu paikoilleen sulkemaan raja Itä- ja Länsi-Berliinin välillä, uutistoimisto AFP:n kirjeenvaihtaja kuvaili tilannetta varhain aamulla.

–  Tie on käytännössä katkaistu pakolaisilta. Suurin osa kaupungin kahden eri puolen välisistä rajanylityspaikoista on suljettu auringonnousun jälkeen, ja niitä vartioivat poliisit, jotka partioivat konetuliaseet olallaan. 

Muuri erotti idän ja lännen 28 vuoden ajan

Pikku hiljaa Saksojen väliin nousi 43 kilometriä pitkä betonimuuri, joka halkaisi kaupungin pohjoisesta etelään. Ulompi muuri, joka oli 112 kilometriä pitkä, erotti Länsi-Berliinin ja sen kaksi miljoonaa asukasta Itä-Saksasta.

Muurin itäpuolella sijaitsi ei-kenenkään-maa, joka oli paikoitellen 300 metriä leveä. Muurin juurella alkoi niin sanottu "kuoleman kaistale". Tarkkaan haravoidusta maasta pystyi helposti erottamaan jalanjälkiä, ja se oli varustettu laitteistoilla, joka automaattisesti laukaisi aseita ja miinoja.

Lähes 5  000 ihmistä onnistui pakenemaan muurista huolimatta ja noin 100 kuoli yrittäessään. Berliinin muuri murtui 9. marraskuuta 1989. 

Lue myös: Tuula sai tietää muurin murtuneen vasta, kun hän lähti aamulla töihin Berliinissä: "Kaupungissa oli täysi kaaos, mutta ilon, onnen ja innostuksen tunnelma"

Lisää aiheesta:

Kylmän sodan vihattu monumentti murtui 35 vuotta sitten – näin mullistavat tapahtumat Berliinin muurilla etenivätSaksan liittopresidentti näpäytti Donald Trumpia muurin murtumisen juhlallisuuksissa – "Yhdysvallat kansallista egoismia vastaan, sitä toivon tulevaisuudelta"Tuula sai tietää muurin murtuneen vasta, kun hän lähti aamulla töihin Berliinissä: "Kaupungissa oli täysi kaaos, mutta ilon, onnen ja innostuksen tunnelma"Petri Saraste oli MTV:n uutisten 30-vuotias toimittaja, kun Berliinin muuri murtui: "Tilanne oli euforinen – ihmiset hurrasivat, hymyilivät ja suutelivat toisiaan"Berliinin muurin "mursi" Itä-Saksan häkeltyneen puoluepampun lipsahdus tiedotustilaisuudessa 30 vuotta sitten – osa saksalaisista tuntee yhä itsensä petetyiksiPuskien peittämä, rapistunut seinämä olikin pala liki 30 vuotta sitten kaadettua Berliinin muuria – "Olin äimänkäkenä"
SaksaBerliiniBerliinin muuriUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Saksa
  • Eilen17:05
    Koirat

    Nämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki

  • 8.9.16:21
    Patria

    Ensimmäiset Patrian 6x6-miehistönkuljetusvaunut Tanskaan

  • 4.9.16:02
    Liikenneonnettomuudet

    Auto ajoi ihmisjoukkoon Berliinissä – useita loukkaantui onnettomuudessa

  • 3.9.19:39
    Ukrainan sota

    Putin toivotti Zelenskyin tervetulleeksi Moskovaan – Ukraina: Ei tule onnistumaan

  • 30.8.11:44
    Äärioikeisto

    Sukupuolistatustaan muuttanut uusnatsi ei saapunut ajallaan naisvankilaan: "Rakkaita terveisiä Moskovasta"