Bensan hintaan ei odoteta suuria muutoksia lähiaikoina. Vuodenvaihteen muutamien senttien veronkorotus näkyi huoltoasemilla heti, mutta yleisesti näkymä vaikuttaa kuitenkin verraten rauhalliselta. Näin arvioi Evli Pankin analyytikko Markku Järvinen.
– Jos ajatellaan Suomessa hintaa pumpulla, siihen vaikuttaa euron ja dollarin kehitys.
Heikko euro aiheuttaa sen, että kaikki dollareissa maksettavat tuotteet euroalueella kallistuvat, muistuttaa Öljy- ja biopolttoaineala ry:n varatoimitusjohtaja Pekka Huttula. Hänenkään arvioissaan ei mitään mullistavaa ole näköpiirissä.
Huttula toteaa, että euron heikolla kurssilla suhteessa Yhdysvaltain dollariin on suurempi hintoja kohottava vaikutus kuin raakaöljyn hinnalla. Hänen näppituntumansa mukaan raakaöljyn hinnan noususta huolimatta muutokset ovat olleet niin maltillista, että lopputuotteen hinnassa näillä ei ole suurta merkitystä.
Toteutuvatko tuotannon leikkaukset?
Öljyn hinnan noususta huolimatta se on silti selvästi halvempaa kuin vuoden 2014 huippunoteerauksissa, jolloin tynnyrihinnat olivat selvästi sadan dollarin yläpuolella. Viime aikoina tynnyrihinnat ovat olleet 50-60 dollarin välillä ja vuosi sitten kauppaa käytiin noin 30 dollarilla.
Öljyntuottajamaat rajoittavat tuotantoa. Opecin jäsenet sopivat 1,2 miljoonan tynnyrin tuotannon rajoituksista marraskuun lopussa. Opecin Saudi-Arabia ilmoitti joulukuussa vielä ylimääräisistä tuotannon vähennyksistä. Venäjä ja kymmenen muuta Opecin ulkopuolista tuottajaa kertoivat vähentävänsä vuodenvaihteessa tuotantoa yli puolella miljoonalla tynnyrillä päivässä.
