Kansanedustaja Ben Zyskowicz kertoo MTV Uutisten haastattelussa ajatuksistaan eiliseen hyökkäykseen liittyen.
Zyskowicz odotti eilen Vuosaaren suuntaan kulkevaa metroa, kun hänen luokseen tuli mies. Mies uhkasi tappaa hänet ja hyökkäsi kimppuun.
Zyskowicz kertoo vointinsa olleen tänään kuitenkin hyvä.
– Olen ihan täydessä iskussa. Jonkin verran on haavoja kämmenissä ja polvissa, mutta ei mitään vakavampaa. Kyllä tässä pikkuhiljaa nämä haavatkin paranevat, Zyskowicz kertoo.
Lue myös: Poliisi on kuulustellut Ben Zyskowiczin pahoinpitelystä epäillyn miehen
Zyskowicz pohtii, että ruokkiiko sosiaalinen media salaliittoteorioita, ääriajattelua ja vihaa, joka voi purkautua jopa fyysisinä päällekäymisinä.
– Ilmeisesti on niin, että aiemmin tällaiset ihmiset uhosivat omassa lähipiirissään, eivätkä heidän ajatuksensa saaneet laajempaa kantavuutta. Mutta sosiaalisen median kautta tuntuu siltä, että mitä kummallisimmatkin ajatukset ja salaliitot löytävät kannattajia jostain. Mietin, että onko tämä nyt omalla kohdallani sattunut?
Zyskowicz muistelee vastaavanlaisia tapauksia, joita on kohdistunut aiemmin muihin poliitikkoihin, kuten Timo Soiniin, Maria Ohisaloon ja Juha Sipilään.
Lue myös: Kansanedustaja Ben Zyskowicz pahoinpideltiin Itäkeskuksessa – "Uhkasi heittää metron alle"
– Mietin, että onko niin, että tällainen verkon kautta leviävä salaliittoihin uskominen, ääriajattelu, viha poliitikkoja ja muita yhteiskunnallisia päättäjiä kohtaan on tavoittanut suuremman yleisön? Onko tämä johtanut siihen, että jotkut ääriajatuksiin höyrähtäneet ovat tulleet niin täyteen vihaa, että purkavat sitä sitten tällaisina jopa väkivallan tekoina, Zyskowicz pohtii.
