USA 1999. Ohjaus: Danny Boyle. Käsikirjoitus: John Hodge. Perustuu Alex Garlandin romaaniin. Kuvaus: Darius Khondji. Leikkaus: Masahiro Hirakubo. Lavastus: Andrew McAlpine. Musiikki: Angelo Badalamenti. Tuotanto: Andrew MacDonald. Pääosissa: Leonardo DiCaprio, Virginie Ledoyen, Guillaume Canet, Tilda Swinton, Robert Carlyle. Kesto: 118 min.

Hienoista ja uskalletuista, 90-luvun parhaimmistoon kuuluvista elokuvista Shallow Grave, Trainspotting ja Life Less Ordinary vastuussa oleva brittitrio ohjaaja Danny Boyle, käsikirjoittaja John Hodge ja tuottaja Andrew MacDonald ovat siirtäneet valkokankaalle maanmiehensä Alex Garlandin menestyksekkään matkailijakirjan The Beach. Onnetonta on, että kolmikko on joutunut niin monien edeltäjiensä tapaan taipumaan Hollywoodin taalavainioilla; elokuva on sokeroitua maisemakuvausta, jossa aineksista huokuva satiiri ja sosiaaliset särmät ovat uponneet Leonardo DiCaprion takana väikkyvään siniseen laguuniin.
Leffa kertoo seikkailumatkailija Richardista (DiCaprio), joka hemmoilee Thaimaassa etsien nuoruuden innolla uutta ja mielenkiintoista, jotain mitä turistit eivät ole saastuttaneet. Hän saa käsiinsä kartan hulluuntuneelta Daffylta (Carlyle), joka pian ottaa itsensä hengiltä. Kartalla komeilee paratiisisaari, jota asuttaa Richardin kanssa samalla tavalla ajattelevien heimoveljien kommuuni. Matkaan lähdetään ranskalaispariskunnan, Francoise (Ledoyen) ja Ètienne (Canet) keralla. Saari löytyy, flaksi käy, mutta ei aikaakaan kun paratiisiin luikertelee hai.
Leffan ainekset ovat mainiot. Richardin monologin säestyksellä uppoudumme nuoren matkalaisen elämänfilosofiaan ja markkinoilla kyllästetyn maailman meininkiin. Äitelä karvastus alkaa tuntua päähenkilö Leonardon iskiessä vastustamattomat silmänsä ranskalaiskaunottareen, joka ei kauaa vastaan pyristelekään. Saarella dramatiikka on todella vähissä. Kaluttujen hai-episodien jälkeen saamme jännittää leviääkö tieto saaresta ulkopuolisille. Voi ei! Loppupuoli on korvista valuvaa Leonardo-showta, jossa Richardin hahmo sekoilee kuolleen Daffyn ilmestykset seuranaan. Vailla jännitteen ja särmän häivettä.
