Isoveli antoi BB-talon asukkaiden nukkua poikkeuksellisen pitkään. Asukkaat heräilivät vähitellen jo ennen virallista herätystä.
Big Brother -talon asukkaat heräsivät finaaliviikkoon omaan tahtiinsa. Enää Jenna oli sängyssä, kun Isoveljen virallinen hyvää huomenta -toivotus kaikui talossa.
– Vaihtakaa paristot mikrofoneihin, kävi seuraava käsky.
Asukkaat kävivät varastohuoneessa ja siirsivät huoneessa olleet ruokatarpeet keittiön jääkaappiin ja muihin kaappeihin.
– Mie oon ollut tosi levoton koko yön, Jenna kertoi muille keittiössä.
– Joonas joi vettä vähän väliä, kuulin sen, nainen jatkoi.
Andte ja Joonas juttelivat ruokapöydän ääressä.
– Parin tunnin päästä alan tekemään pottumuusia, Andte ilmoitti.
– Ottakaahan puuroa! Lähtee aamu paremmin vauhtiin, Pertti jakoi viisaan neuvon pöydässä istuneille nuorille miehille.
Joonas hörppi kahvia Andten ja Pertin särpiessä puuroa lautasiltaan. Tuija söi aamiaiseksi voileipää.
Jonathan ihmetteli, miksi Isoveli ei päästä asukkaita terassille.
– Tuulikki muuten tajusi vikalla viikollaan, että vaikka hän vaihtaa vaatteita pimeässä, niin se näkyy videolla, totesi Jonathan hymähdellen.
– Tavallaan olisi muuten kiva tietää äänestystilanne, Anna sanoi.
– Mä en haluaisi tietää mitään ulkomaailmasta. En mitään, mikä pilaisi viimeiset päivät täällä. Olen niin herkkis, että olisi ihan sama olisiko asia hyvää vai pahaa, vollaisin silti, Jonathan totesi.
Jonathan ja Anna pohtivat seuraavaksi, että koska BB-finaali-ilta mahtaa olla.
– Uskon, että se on sunnuntaina, Anna sanoi.
– Okei. Mä luulen, että finaali on perjantaina, aprikoi Jonathan.
Kaksikko keskusteli seuraavaksi televisionkatselutottumuksistaan.