Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Autovaikuttaja vakavana: Tällaisten brändien tulevaisuus on vaakalaudalla – "Taistelee olemassaolostaan"

3:28Tällainen on Polestarin supermoderni autotehdasTältä näyttää Polestarin supermoderni autotehdas. Polestar on nuori autovalmistaja, mutta sen taustalla häärivät Volvo ja kiinalainen Geely.
Julkaistu 04.11.2019 12:31

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Brittiläinen ex-autopomo uskoo, että Aston Martinin ja Teslan kaltaiset itsenäiset premium-brändit tulevat ajautumaan vaikeuksiin.

Autojen kiihtyvä sähköistyminen vaikuttaa polttomoottorin voimin valtaan nousseiden vauhtimerkkien imagoon hyvin vähän, autoalan vaikuttaja Kevin Gaskell arvioi.

Britannian Porschea, BMW:tä ja Lamborghinia luotsannut Gaskell on vakuuttunut, että premium-luokan vetovoima säilyy myös sähköistymisen aikakaudella.

– Ilman muuta. Esimerkiksi Taycan on edelleen suoritustehoinen auto Porschen tyyliin ja muutkin premium-merkit kulkevat samaan suuntaan: Aston Martin julkisti äskettäin omat suunnitelmansa ja Lamborghinilta on myös tulossa jotakin. Muista puhumattakaan, Gaskell luettelee.

Vaikka voimalinjan vaihdos saattaa brändikuvan kannalta sujua kitkatta, kyse on myös resursseista. Tällä saralla Gaskell löytää helposti haavoittuvia brändejä.

– Aston Martinin ja Teslan kaltaiset itsenäiset autonvalmistajat joutuvat vielä vaikeuksiin. Jossakin vaiheessa jokin iso merkki tulee varmasti nielaisemaan esimerkiksi Aston Martinin, ei ole mikään salaisuus että se taistelee parhaillaan olemassaolostaan, Gaskell viittaa yhtiön osakkeiden taannoiseen 75 prosentin pudotukseen.

Isompien autonvalmistajien tilanne on ratkaisevasti erilainen, sillä sähköistämisen kustannuksia kyetään jakamaan eri brändien kesken.

– Kustannuksia voidaan kääriä yhteen isoon pakettiin. Esimerkiksi Lamborghinin kehityskustannuksia voidaan upottaa Volkswagen-brändiin, sillä osa komponenteista käy molempiin autoihin. Samoin tutkimus- ja kehityskustannuksia voidaan jakaa useamman auton kesken.

Erääksi premium-brändien ongelmaksi hän näkee suhteellisen ohuet myyntivolyymit. Kun kansantalouden mittarit kääntyvät kaakkoon, heijastuu se myös laatuautojen myynnissä.

– Jos yleinen automarkkina taantuu viidellä prosentilla, premium-merkkien myynti vajoaa 25 prosentilla. Asiakkaat saattavat edelleen ostaa Audi A5:n, mutta Porschen kohdalla ostamista saatetaan lykätä tuonnemmaksi, hän tiivistää.

Esimerkiksi Aston Martinin johtoportaassa on hänen mukaansa osaavaa ja ammattitaitoista väkeä.

– Mutta tuotteen menestyksen turvaaminen ja premium-merkin säilyminen itsenäisenä on erittäin vaativa tehtävä. Taseen on oltava vahvassa kunnossa, muuten tilanne on hyvin, hyvin haastava, hän kuvailee.

Brexitiä Gaskell pitää huonosti hoidettuna harjoituksena. Hänen näkemyksensä mukaan Brysseliin on lähdetty oikein tietämättä itsekään, mitä loppujen lopuksi ollaan hakemassa.

– On traagista, että olemme riippuvaisia poliitikoista, jotka eivät näytä ymmärtävän maamme ja taloutemme etuja, hän suomii.

Gaskellin mukaan autoteollisuuden kannalta suurimmat riskit liittyvät logististen virtojen sujuvuuteen.

– Sopimuksettoman brexitin vakavimmat iskut liittyisivät osien ja eri tuotantovaiheissa olevien autojen esteettömään liikkumiseen eri maiden välillä.

Hän on silti huomattavasti optimistisempi kuin monet madonlukuja julkisuudessa lukeneet autojohtajat.

– Britannian autoteollisuus puolustaa totta kai etujaan. Meillä on kuitenkin kymmeniä autotehtaita ja se on iso osa teollisuutta. En kuitenkaan usko, että tämä päätyy katastrofiin.

Lue myös: ”Nuorten mielestä auton omistamisessa ei ole hohtoa” – onko omistusautojen kulta-aika ohitse?

Lisää aiheesta:

Autoalan megariesasta on ollut arvaamatonta iloa yhdelle valmistajalle: "Niukkuus lisännyt haluttavuutta"Ojasta allikkoon? Autojätin johtaja pelkää sähköautojen aiheuttavan ongelmia jo muutaman vuoden päästäJaguar myy reilun kolmen vuoden päästä pelkkiä sähköautoja – paljastaa nyt, mitä kaikkein halvin maksaaOsalle autovalmistajista pandemia on ollut kuin lottovoitto: "Kyse ei ole lama-aikojen käyttäytymisestä, pikemminkin sodan jälkeisestä nousukaudesta"Vaihtuvatko 007:n ravistetut martinit Jägermeistereihin? Peribrittiläiset urheiluautot pumpataan täyteen saksalaista tekniikkaa”Nuorten mielestä auton omistamisessa ei ole hohtoa” – onko omistusautojen kulta-aika ohitse?
AutotSähköautotAutoteollisuusLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen11:59
    Liikenneturvallisuus

    Näin sumuvaloja pitää oikeasti käyttää – "Valitettavan usein näkee..."

  • pe11:17
    Autokoulu

    Ajokortin opetusluvan voi saada nyt päivässä

  • ke13:29
    Brasilia

    Moottoripyöräilijä liukui auton alle – miten tästä voi selvitä hengissä?

  • ti14:02
    Liikenneturvallisuus

    Suomalaisautoilijat myöntävät kyselyssä huolestuttavia seikkoja ajamisestaan

  • ma19:38
    Liikenne

    Vaarallinen kaistanvaihtaja tallentui kameraan – konkaripoliisi: "Pitäisi olla selkeää, jos on ajokortti"