Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Autoliike perusti oman koulutuskeskuksen Hämeenlinnaan: "Monelle nuorelle mahdollisuus ammattiin"

Käytettyihin autoihin keskittyvä Kamux kouluttaa työntekijöitään omassa koulutuskeskuksessaan Hämeenlinnassa. Kuva ei liity juttuun.
Käytettyihin autoihin keskittyvä Kamux kouluttaa työntekijöitään omassa koulutuskeskuksessaan Hämeenlinnassa. Kuva ei liity juttuun.All Over Press
Julkaistu 04.02.2018 18:01

Ville Järveläinen

Käytettyjen autojen kauppaan erikoistunut Kamux-ketju on perustanut Hämeenlinnaan koulutuskeskuksen panostaakseen henkilöstönsä kehittämiseen aiempaa enemmän.

Tasaiseen tahtiin kasvavan Kamux-ketjun maajohtaja Jussi Mäkinen kertoo uusien myymälöiden avaamisen tarkoittavan aina luonnollisesti myös uusien työntekijöiden palkkaamista. 

– Valtaosa Kamuxilla aloittavista myyjistä tulee alan ulkopuolelta. Haluamme kouluttaa heidät Kamuxin tapaan tehdä autokauppaa, Mäkinen kertoo.

Koulutuspäällikkö Janne Ihosen mukaan on tärkeää, että uusi työntekijä saa tarpeeksi tukea ja tietoa uransa alkuvaiheessa.

– Emme oleta uuden myyjän olevan valmis autokauppias, vaan autamme kattavan koulutuksen kautta myyjiä kasvamaan tehtäviinsä. Koulutuksemme tähtää mielekkääseen työuraan, ei kortistoon, ja tämä on monelle nuorelle mahdollisuus saada ammatti, Ihonen sanoo.

Koulutuksessa niin uusia kuin kokeneitakin myyjiä

Ihonen uskoo, että koulutukseen panostamalla kaikille myyjille saadaan taattua samat lähtökohdat työhön. Käytettyihin autoihin keskittyvällä ketjulla on Suomessa 41 myymälää – Ruotsi ja Saksa mukaanlukien 53. Tällä hetkellä uusien myyjien haku ja koulutus on käynnissä helmikuun aikana Savonlinnassa avattavaan liikkeeseen.

Kamuxin koulutuskeskuksen koulutus on suunniteltu niin, että työn alkuvaiheen peruskoulutuksessa käydään läpi myyntityön perusteet. Tämän vaiheen jälkeen myyjät pääsevät tositoimiin ja soveltamaan oppimaansa käytännössä sekä oppimaan lisää myyntipäällikön ohjauksessa. Koulutuksen jatkovaihe järjestetään noin 2‒3 kuukauden kuluttua, jolloin myyjä on jo saanut kerättyä jonkin verran käytännön kokemusta automyyjän työstä.

Myös myyntipäälliköille lisäoppia

‒ Myös myyntipäälliköille järjestetään täydentävää koulutusta. Myyntipäälliköt kokoontuvat vähintään neljästi vuodessa käymään läpi kunkin toimipisteen toimintaa ja kehittämään sekä esimies- että johtamistaitojaan. Viikoittain koulutamme niin tuoreita kuin kokeneitakin myyjiä, Ihonen kertoo.

Nyt perustettu koulutuskeskus tarkoittaa Kamuxin mukaan entistä isompia panostuksia ja tiheämpää rytmiä henkilöstön kouluttamiseen.

‒ Koulutus on tärkeää myös henkilöstön sitouttamisessa ja motivoinnissa. Viime kädessä lopputulos näkyy sekä asiakaspalvelussa että kaupallisena menestyksenä, maajohtaja Mäkinen summaa.

Lähde: Kamux

***

3:14Näin Mersuja maalataan Uudenkaupungin autotehtaalla

Lisää aiheesta:

Tiedätkö mikä on 70–20–10-malli? Näin osaajapula näkyy rakennusalalla – ongelman juuret kantavat vuoteen 1995 saakkaMTV Uutiset Hampurissa: Suomalaisen autokauppaketjun tyyli puree saksalaisiin – "Me emme tee myymälöistä hienoja lasipalatseja"Autokauppias paljastaa, miten asiakas pidetään tyytyväisenä – jopa kahdeksan kymmenestä ostaa seuraavankin autonsa tästä helsinkiläisliikkeestä"Suomessa on jo pitkään ollut kasvujarru – on pulaa IT-osaajista, ja samaan aikaan työttömiä, jotka haluaisivat oppia ja työllistyä"Suomeen saapuu uusi elektroniikkajätti – lupailee halpoja hintojaLemmikkitarvikeketjun johtaja yllättyi menestyksestä: Meillä työntekijä pääsee vaikuttamaan
AutokauppaAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autokauppa
  • 22.9.14:57
    Romutuspalkkio

    Tällainen on auton hankkimiseen kannustava uusi romutuspalkkio – arvo jopa 2 500 euroa

  • 21.9.07:35
    Kuluttajariidat

    Kuluttaja osti käytetyn Mersun vuonna 2022 – ilmoitti viasta yli kaksi vuotta myöhemmin ja vaati kaupan purkua

  • 7.9.19:09
    Kuluttajariidat

    Kuluttaja osti käytetyn Bemarin, joka hajosi jo kotimatkalla – Kuluttajariitalautakunta ei suosittanut hyvitystä kuluista

  • 1.9.15:50
    Autot

    Uusien henkilöautojen kauppa ei edelleenkään piristy – täyssähköisten autojen osuus kuitenkin noussut

  • 31.8.19:08
    Kuluttajariidat

    Kuluttaja osti käytetyn Jaguarin – sai kaupan jälkeen todella pysäyttävän tiedon