Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Autoilijan piruileva valistus leviää somessa – etenkin heavykansa arvostaa

Tämä kuva ei liity Heikki Multasen some-vuodatukseen.
Tämä kuva ei liity Heikki Multasen some-vuodatukseen.Shutterstock
Julkaistu 02.12.2015 17:55

Ville Järveläinen

Sosiaalisessa mediassa kiertää jyväskyläläismiehen maanantaina jakama poikkeuslaatuinen Facebook-päivitys. 

Heikki Multanen jakoi maanantaina alkuillasta kertomuksen ja terveiset hengenvaarallisesta kohtaamisesta pyöräilijän kanssa.

– Hei, sinä bläkmetalmies, kuka äsken viiletit Kypärämäkeä alas kuin pohjoistuuli pyyhkimään kristittyä saastaa maan pinnalta, Multanen aloittaa tuhansia jakoja keränneen kirjoituksensa.

"Luciferkin oli valontuoja ja aamutähti."

Vaaratilanne tapahtui Jyväskylässä Lehtokadun ja Vesangantien risteyksessä.

– Usko minua, kun sanon, että törmäys valkoiseen ja vanhaan Ford Orioniini, ja tästä seuraava ihmislihan itku, kun aivosi valuvat autoni keskikonsoliin, ei ole evil tai true, vaan pelkästään tosi nolo tapa lähteä tästä kärsimyksen autereesta, hän jatkaa piikittelevästi.

Lue Multasen Facebook-julkaisu alta. Mikäli upotus ei näy, voit lukea kertomuksen täältä.

Heijastimet myös hevimiehille

MTV Autot tavoitti Multasen kommentoimaan tapausta selvällä suomen kielellä.

Kyseinen risteys on Multasen mukaan klassinen vaaranpaikka.

– Minua on aina hirvittänyt siinä, kun koskaan ei tiedä, milloin kolahtaa. Tälläkin kertaa oli aika lähellä. Siinä on jyrkkä alamäki, josta pyöräilijät ottavat hirveät vauhdit, Multanen kuvailee risteystä.

Multanen kertoo myös olosuhteiden olleen omiaan aiheuttamaan vaaratilanteita.

– Kun kyseessä on pimeä ja märkä marraskuun iltapäivä, etkä näe muutenkaan mitään, niin kun tällainen nuori pitkätukkainen mustaan pukeutunut sankari huitaisi mäkeä alas hyvinkin kovaa, niin oli äärimmäisen lähellä, ettei hän päätynyt konepellille. 

Ammattikoomikkona leipänsä ansaitseva Multanen muistuttaa myös heijastimen tärkeydestä.

– Ilman heijastimia, kun liikkuu ja vaikka kaupunkialueesta puhutaankin, niin eipä siinä edes vanha ammattiautoilija, kuten itsekin olen, näe mitään. Tuuripelillä mennään, Multanen kertoo huolestuneena.

Multanen uskoo, että tällainen humoristinen ja pilke silmäkulmassa kirjoitettu kertomus vetoaa ihmisiin paremmin kuin pelkkä haukkuminen ja mollaaminen.

– Kukaan ei mieltään pahoittanut, vaikka se tuntuu olevan netissä tavallista. Tai ainakaan minulle ei ole sitä kertonut, vaikka olisikin pahoittanut. Samalla olen saanut tärkeää viestiä eteenpäin ja ihmiset hyvälle tuulelle ja nauramaan, niin mikäs sen mukavampaa, Multanen myhäilee.

Multasen omaperäisesti kirjoitetusta kertomuksesta käy ilmi kiinnostus astetta synkempää kansanmusiikkia kohtaan.

– Olen nuorena tyttönä soitellut tuollaista murinamusiikkia itsekin, joten tiedän siinä mielessä termistön. Kulttuurilliset konnotaatiot sieltä puolelta on aika hyvin hallussa, Multanen naurahtaa.

Lisää aiheesta:

Onnettomuustutkija Tapio varoittaa autoilijoita: Harmittoman näköinen "lärpykkä" liitetty ainakin kahteen kuolonkolariin tänä vuonnaHäijy video: Porsche-kuskin rohkea ohitus oli koitua tamperelaisen Petrin kohtaloksi – "Ei siinä ehtinyt ajattelemaan mitään"12-vuotias Arvi antaa ymmärrystä vaaratilanteen aiheuttaneelle rekkakuskille – "En minä ole sinulle lopun elämääni vihainen"Anssi Kela tiesi mistä lauloi: "Ranskalaisten makuun päässeet" kauriit käyvät öisin nuolemassa Leenan CitroeniaLiikenneopettaja Arto saattoi pelastaa suojatietä ylittäneen pikkupojan hengen – haluaa löytää ”nysväämisestä” raivostuneen kuljettajanSuomalaisen asfalttimiehen silmittömälle raivolle paljon myötätuntoa Facebookissa – joko näit videon?
Sosiaalinen mediaAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sosiaalinen media
  • Eilen06:14
    Ero

    Psykologi Heidi erosi ja hänen somensa sisältö muuttui täysin: "Turha itkeä ruman ja typerän perään"

  • 18.10.06:47
    Facebook

    Tappouhkauksia ja itsensä satuttamista – Facebook-ryhmän ylläpitäjät joutuvat hakemaan apua hätäkeskuksesta

  • 14.10.16:47
    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

    Mies vaani lapsia Snapchatissa – lähes seitsemän vuotta vankeutta

  • 10.10.12:24
    Koirat

    Monien rakastama somekoira Seppo on kuollut

  • 10.10.06:03
    Seksi ja parisuhde

    Analyysi: Pornoa tekevä mies ei voimaannuttanutkaan