Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Australia pohtii turvapaikanhakijoiden lähettämistä Kirgisiaan

Australia on ilmoittanut, ettei se aio ottaa vastaan laittomasti maahan pyrkineitä turvapaikanhakijoita ja etsii maita, jotka suostuisivat ottamaan heitä vastaan.
Australia on ilmoittanut, ettei se aio ottaa vastaan laittomasti maahan pyrkineitä turvapaikanhakijoita ja etsii maita, jotka suostuisivat ottamaan heitä vastaan.
Julkaistu 31.10.2015 06:23(Päivitetty 31.10.2015 07:29)

MTV UUTISET - AFP - STT

Australia suunnittelee mediatietojen mukaan siirtävänsä osan Naurulla ja Manusin saarella Papua-Uudessa-Guineassa pidetyistä turvapaikanhakijoista Kirgisiaan Keski-Aasiaan.  

The Australian -lehti kirjoittaa aiheesta viikonloppujulkaisussaan. Lehti perustaa raporttinsa nimettömiin lähteisiin.  

Kirgisiaa pidetään lehden mukaan vaihtoehtoisena sijoituspaikkana erityisesti Afganistanin hazara-vähemmistöön kuuluville turvapaikanhakijoille.  

Australian hallitus ei ole toistaiseksi kommentoinut väitettyjä neuvotteluja Kirgisian kanssa. Australia on kuitenkin jo aiemmin ilmoittanut, ettei se aio ottaa vastaan yhtäkään laittomasti maahan pyrkineistä turvapaikanhakijoista ja etsii maita, jotka suostuisivat ottamaan heitä vastaan.  

The Australianin lähteiden mukaan Kirgisian lisäksi turvapaikanhakijoiden sijoituspaikaksi on kaavailtu myös muita entisiä neuvostovaltoja sekä joitakin Afrikan ja Etelä-Amerikan valtioita.  

Tiedot mahdollisista neuvotteluista Kirgisian kanssa nostattivat Australian oppositiossa vastalauseita.  

– Mitäs seuraavaksi? Lähetämmekö ihmisiä Marsiin, kysyi Australian vihreiden johtaja Richard Di Natale.  

– On naurettavaa, että etsimme muita vaihtoehtoja, kun loogisinta, humaaneinta ja taloudellisesti vastuullisinta olisi käsitellä turvapaikkahakemukset täällä ja ottaa vastaan ne ihmiset, joiden katsotaan täyttävän pakolaisen tunnusmerkit, Di Natale sanoi.

Filippiinit kieltäytyy "pysyvistä" pakolaisista

Australia on aiemmin nimennyt neuvottelukumppanikseen Filippiinit, mutta maininnut neuvottelevansa turvapaikanhakijoiden sijoituksista myös "muiden maiden" kanssa.  

Australialla on jo sopimus turvapaikanhakijoiden siirrosta Kambodzhan kanssa, mutta sinne on toistaiseksi saatu sijoitettua vain muutamia ihmisiä. Järjestely on tullut Australialle kalliiksi, sillä sopimuksen mukaan Kambodzha saa apua kymmenien miljoonien dollarien edestä riippumatta siitä, kuinka paljon turvapaikanhakijoita se ottaa vastaan Australian puolesta.  

Filippiinit sanoi alkuviikosta "harkitsevansa vakavasti" Australian ehdotusta sijoittaa maahan turvapaikanhakijoita korvausta vastaan. Filippiinit korosti kuitenkin, ettei se voi ottaa vastaan "pysyviä pakolaisia", sillä maan on ensin pidettävä huolta omista kansalaisistaan. Noin neljännes filippiiniläisistä elää köyhyysrajan alapuolella.  

Australian pidätyskeskuksissa Naurulla ja Manusilla on tällä hetkellä 1 500 ihmistä. Australian hallitusta on arvosteltu heidän kohtelustaan sekä kotimaassa että kansainvälisesti.  

Lisää aiheesta:

EU haluaa helpottaa turvapaikanhakijoiden lähettämistä "turvallisiin kolmansiin maihin" –ihmisoikeusjärjestöiltä tyrmäysEU:n turvapaikkakiistan ytimessä on Kainuun kokoinen maa keskellä Afrikkaa – tällainen on kohuttu Ruanda-malliOsalle Britanniaan tulleista turvapaikanhakijoista kytketään elektroninen seurantalaite? "Eivät voi kadota"Viimeiset neljä lasta pääsevät pois Naurun leiriltä – "kidutuskeskukseksi" kutsuttu pakolaisleiri jatkaa kuitenkin toimintaansa Tyynenmeren köyhtyneellä saareellaAustraliaa ryöpytetään jälleen pakolaisten huonosta hoidosta – "Leireillä näkyy yhä syvempi epätoivo"Guardian: Hyväksikäyttö rehottaa Australian Naurun pidätyskeskuksessa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 14:17
    Donald Trump

    Trump kehui fanfaarien soidessa kuningasta ja siirtyi helikopterilla puhumaan politiikkaa – MTV seuraa

  • 13:57
    Ukrainan sota

    Ukraina ja Puola puolustusyhteistyöhön – Nato-maa haluaa hyödyntää Ukrainan drooniosaamista

  • 13:34
    Venäjä

    Venäjän presidentinhallinnon apulaisjohtaja on jättänyt tehtävänsä

  • 12:56
    Brigitte Macron

    Ranskan presidenttipari todistaa: Brigitte Macron on nainen

  • 10:11
    Donald Trump

    Trump aikoo nimetä äärivasemmistolaisen Antifan terroristiseksi liikkeeksi