Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Audi- ja Mersu-kuskit yrittivät etuilla – moottoripyöräpoliisien jengi nöyryytti röyhkeää kaksikkoa

Kuvakaappaus videolta, jossa etuilijoille kävi nolosti.
Kuvakaappaus videolta, jossa etuilijoille kävi nolosti.YouTube/ Dash Cam
Julkaistu 10.11.2018 17:50

Emmi Niiniaho

Kojelautakamera on kannattava sijoitus liikenneonnettomuuksien varalta, mutta myös tallentaakseen muiden autoilijoiden törttöilyä tien päällä.

Ruuhkassa istuminen ärsyttää varmasti kaikkia ja välillä tekisi mieli ohittaa koko jono vastaantulevien kaistaa lainaamalla. Kahdelle italialaiskuskille tällainen yritys päättyi äärimmäisen nolosti.

Tökeröä etuilua

Italialaiseen kojelautakameraan tallentui hyvin tyypillinen näkymä iltapäiväruuhkasta, jossa autot ajavat peräkanaa hitaasti eteenpäin pienellä tiellä. Suurin osa kuskeista eteni kiltisti jonossa, mutta kaksi sankaria päätti, että elämä on liian lyhyt jonottamiseen ja päätti ohittaa koko letkan vastaantulevien kaistan kautta.

Lue seuraavaksi: Ei, kaikilla painepesureilla ei kannata osoitella omaa autoa – 3 000 baaria tuhosi Peugeotin täysin

Ensiksi videolla näkyy, kuinka musta Mercedes-Benz pyyhältää jonon ohi ja melko pian perässä samaa tökeröä taktiikkaa noudattava Audi-kuski. Aluksi näyttää siltä, että kuskit onnistuivat tempussaan, mutta lopputulema oli kuitenkin nöyryyttävä etuilijoille.

Voit katsoa alta YouTube-videon etuiluista. Artikkeli jatkuu videon alla.

Hetken päästä videolla nimittäin näkyy, kuinka Audi ja mersu peruuttavat pikkuhiljaa taaksepäin samaista kaistaa pitkin, jota hetki sitten pyyhälsivät vauhdilla eteenpäin. Ohittelijoiden epäonneksi vastaan oli nimittäin tullut rykelmä moottoripyöräpoliiseja sireenit soiden.

Karma iski tässä tapauksessa muiden jonossa odottaneiden onneksi välittömästi. Kannattaa siis kiltisti hillitä sitä kaasujalkaa, ellei halua päätyä peruttelemaan poliisien saattelemana.

Lähde: CarScoops 

Lisää aiheesta:

Täydellinen siviilipoliisiauto! Röyhkeä Mazda-kuski sai ansionsa mukaan – voiko karma rangaista tämän kauniimmin?Porsche-kuskien toilailu oli vaatia sivullisen hengen – hurja video näyttää, kuinka käsistä lähtenyt urheiluauto jyrää pyöräilijänMoottoripyöräilijän nolo moka tallentui videolle – ole hyvä, äläkä pervoile liikenneturvallisuuden kustannuksellaTämä röyhkeä temppu olisi taatusti jäänyt tekemättä, jos kuljettaja olisi tiennyt takanaan ajaneesta siviilipoliisistaHurja video: Älä koskaan aja kiihdytyskaistalla näin!Poliisin julkaisema video ei sovi herkille: Ferrarin ja Porschen vaarallinen ohittelu johti Skoda-kuskin kuolemaan
AutotTien päältäUlkomaatLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • Eilen09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • 14.9.07:34
    Liikennevalvonta

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"

  • 13.9.11:55
    Auton huoltaminen

    Onko auton huolto ajankohtainen? Teppo Vesalaisen arvokas vinkki: "Säästin noin 700 euroa"

  • 12.9.17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa