Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:07Näille kolmelle ryhmälle koronarokote annetaan ensimmäisenä – THL:n ylilääkäri: Rokotetta on luultavasti koko Suomen väestön tarpeisiinNäille kolmelle ryhmälle koronarokote annetaan ensimmäisenä – THL:n ylilääkäri: Rokotetta on luultavasti koko Suomen väestön tarpeisiin
Julkaistu 23.11.2020 10:57

MTV UUTISET – STT – AFP

Brittiläisen lääkejätti AstraZenecan ja Oxfordin yliopiston kehittämä koronarokote on testeissä ollut tehokkuudeltaan noin 70 prosenttia, AstraZeneca kertoo.

Teho vaihteli 62–90 prosentin välillä riippuen annostuksen suuruudesta.

Ensimmäisessä koeryhmässä rokotettavat saivat ensin puolikkaan annoksen rokotetta ja kuukauden kuluttua toisen, kokonaisen annoksen. Tämä toi 90-prosenttisen suojan.

Toisessa ryhmässä rokotetut saivat kaksi kokonaista annosta rokotetta noin kuukauden välein. Tällöin suoja jäi 62 prosenttiin.

Kahdesta rokotteesta yli 90-prosenttinen teho

AstraZenecan rokote ei vaikuttaisi olevan yhtä tehokas kuin sen kilpailijoiden Pfizer/Biontechin ja Modernan, joiden rokotteet ovat testeissä tehonneet yli 90-prosenttisesti. Toistaiseksi ei ole kuitenkaan selvää, ovatko testausmenetelmät täysin vertailukelpoisia.

AstraZeneca kertoi toimittavansa kaikki testitiedot välittömästi viranomaisille, jotta rokote voitaisiin hyväksyä käyttöön.

– Rokotteen tehokkuus ja turvallisuus ovat vakuuttaneet meidät siitä, että se on hyvin tehokas covid-19-tautia vastaan, ja sillä tulee olemaan välitön vaikutus tässä terveydellisessä hätätilassa, sanoi AstraZenecan johtaja lausunnossaan.

AstraZenecan koronarokotteen teho jäi 70 prosenttiin – ei todettuja vakavia sivuvaikutuksia: "Sillä tulee olemaan välitön vaikutus tässä terveydellisessä hätätilassa"

Pascal Soriot

Rokotteella ei ole todettu vakavia sivuvaikutuksia.

AstraZenecan rokotteen merkittävä etu on se, että se säilyy normaalissa jääkaappilämpötilassa puoli vuotta. Yhtiön mukaan se pystyy ensi vuoden aikana valmistamaan rokotetta jopa kolme miljardia annosta.

Lue myös: Saksa kertoi aloittavansa koronarokotukset pian – myös Iso-Britannia ja Espanja suunnittelevat samaa 

Lue myös: Ensimmäinen koronarokote ehkä jo vuoden alussa! Hus-pomo: Varovainen pitää silti olla kesään asti – ”Maltti on valttia”

Lisää aiheesta:

Astra Zeneca: Tuoreiden tutkimusten mukaan rokote ei lisää veritulppariskiä – rokote Suomessakin jäähyllä varotoimenaUSA hyväksyi uuden, yhden pistoksen koronarokotteen käyttöönYhdysvalloissa asiantuntijat suosittelevat myyntilupaa uudelle koronarokotteelle: Ei vaadi pakastintaPfizerin koronarokote osoittautui jättitutkimuksessa 94-prosenttisen tehokkaaksi – yhteensä kaikkia koronarokotteita annettu jo yli 217 miljoonaaSaksalaislehtien tiedot AstraZeneca-rokotteen tehokkuudesta olivatkin virheellisiä – kirjeenvaihtajamme oikaisee tietojaAstraZeneca on aloittanut koronarokotetuotantonsa jo kesällä, enää puuttuu myyntilupa – THL:n ylilääkäri: "Oikein hyvä rokote tulossa"
RokotteetKoronavirusTartuntatauditIso-BritanniaTerveys ja hyvinvointiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Rokotteet
  • 26.10.09:59
    Influenssa

    Pieni lapsi on viruslinko – asiaan väläytetty uutta ratkaisua

  • 23.10.17:30
    Punkit

    Borrelioosiennätys uusiksi – eniten raportoituja tapauksia yllättävään aikaan: "On syytä yhä suojautua"

  • 24.9.19:14
    Influenssa

    Suomen influenssarokotekattavuus jää selvästi alle EU:n tavoitetason – kuoleman riski kasvaa dramaattisesti yli 50-vuotiailla

  • 23.9.08:37
    Virukset

    Hälyttävä tieto suomalaisnuorten HPV-rokotuskattavuudesta

  • 28.8.14:55
    Flunssa

    Pöpökausi lähestyy: Ylilääkäri kertoo, kenen kannattaa ehdottomasti ottaa rokote