Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Astaloita ja starttipistoolia kantanut miesjoukko aikoi periä velkoja – miehet otettiin kiinni jouluaattona Malmilta

3:33Poliisilta lisää tietoa Malmin operaatiosta – useiden miesten epäillään valmistelleen velanperintääMTV Uutiset Live kertoi Malmin operaatiosta tuoreeltaan.
Julkaistu 25.12.2019 16:34

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Poliisi otti eilen iltapäivällä kiinni viisi aseistautunutta henkilöä Malmin Karvaistiellä. Helsingin poliisilaitoksen mukaan erilaisin asein varustautunut joukko oli perimässä velkojaan.

Henkilöt kuljetettiin kiinnioton jälkeen Pasilan poliisivankilaan.

Poliisin mukaan kiinniotetut henkilöt eivät ole kantasuomalaisia. Epäillyt kuulusteltiin, minkä jälkeen heidät vapautettiin joulupäivänä kuulusteluiden jälkeen.

Epäillyt kertoivat kuulusteluissa yhdenmukaisesti, että kyseessä oli velkojen periminen, joka oli tarkoitus tapahtua aseilla pelotellen. Epäiltyjen mukaan ketään ei ollut tarkoitus vahingoittaa.

Tutkinnassa kolme rikosnimikettä

Alustavan esitutkinnan mukaan kehenkään ei ole kohdistunut konkreettista vaaraa. Poliisi ei epäile, että kyseessä olisi järjestäytynyttä rikollisuutta, vaan poliisi uskoo kyseessä olevan yksittäistapaus.

Tutkintaan jää kolme rikosnimikettä: ampuma-aserikos, toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen hallussapito sekä väärän henkilötiedon antaminen. 

Viimeisin nimike liittyy tilanteeseen, jossa epäilty yritti harhauttaa poliisia antamalla sukulaisen henkilötiedot.

Velkoja perittiin jouluaattona

Poliisi sai jouluaattona ilmoituksen noin kello 16 aikaan mahdollisesti aseistautuneista henkilöistä. Poliisi lähti tehtävään Malmin Karviaistielle usean partion voimin.

Yhden hallussa oli starttipistooli, jonka piippu oli porattu siten, että pistoolilla olisi voinut ampua luodillisen patruunan. Muilla kiinniotetuilla henkilöillä oli hallussaan erilaisia teräaseita.

Aseistautuneiden henkilöiden kiinniotto tapahtui rauhallisesti, eikä heistä tai kiinniottotilanteesta ollut tapahtumahetkellä vaaraa sivullisille. 

Lue myös: Aseistautunut miesjoukko otettiin kiinni Helsingin Malmilla – mukana astaloita ja starttipistooli

Lisää aiheesta:

Viidakkoveitsijoukko vapautti alaikäisen nuoren sijoitusyksiköstä Haminassa – poliisikin hämmästyiKuhmoisten asemuseoon on isketty jo kolmesti – nyt pahoinpideltiin omistajakinKova huuto ja metelöinti kiinnitti poliisin huomion – porukan saunailta päättyi karulla tavalla Tampereella: Seitsemän asetta takavarikoitiin, 12 ihmistä otettiin kiinni Yrittäjä halusi ostaa katalysaattoreita – myyjäkolmikko osoittautui roistoiksi, tapahtumat kuin toimintaelokuvasta: yksi kuvasi vierestä, kun kaksi uhkaili ja iski aseillaAseistautunut miesjoukko otettiin kiinni Helsingin Malmilla – mukana astaloita ja starttipistooliHätäkeskukseen ilmoitus Turussa junaan nousseesta asemiehestä – kiinniotetuilta löytyi ase, puukko ja etälamautin
PoliisiHelsinkiMTV Uutiset LiveRikos

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 16:57
    Kouvola

    Puristuksiin työkoneen alle jäänyt kuoli Kouvolassa

  • 16:32
    Uusikaupunki

    Poliisi tutkii kuparivarkauksia Uudessakaupungissa – varas aiheutti myös vesivahingon

  • 16:03
    Turvallisuus

    Sisäministeriö lakkauttaa kansallisen turvallisuuden yksikön – Rantanen tyrmäsi Orpon idean

  • 15:30
    Liikennerikokset

    Raju takaa-ajo Tampereella – AL: Törmäys koulun aitaan

  • Eilen22:04
    Kadonneet

    Mies kadonnut Joensuussa