Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Kuvituskuva / Lehtikuva
Julkaistu 01.01.2021 13:29(Päivitetty 01.01.2021 14:04)

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

Poliisi on tehnyt poikkeuksellisen suuren laittomien aseiden takavarikon Tampereella.

Poliisi oli kuullut kovaa huutoa ja metelöintiä Hatanpään valtatiellä sijaitsevan saunatilan kattoterassilta uudenvuodenaattoyönä noin kello 23.45. Poliisi meni lopettamaan meteliä ja kävi ilmi, että meneillään oli porukan saunailta.

Rakennuksen porraskäytävästä poliisi löysi ensin kaksi pistoolia ja puukon. Sisätilojen ja lähialueen tarkastuksessa poliisi löysi vielä viisi pistoolia lisää. Kaikki aseet olivat luvattomia, ja ne takavarikoitiin. 

Paikalta poliisi otti yhteensä 12 henkilöä, joita kaikkia epäillään ampuma-aserikoksesta.

– Yhdelläkään paikalla olleella henkilöllä ei olisi minkäänlaista perustetta tai edellytyksiä saada ampuma-aseen hallussapitolupaa laillisesti, kertoo Sisä-Suomen poliisin päivystävä tutkinnanjohtaja rikoskomisario Markku Laakso tiedotteessa. 

Poliisi ei ole saanut viitteitä siitä, että epäillyt olisivat kuuluneet esimerkiksi rikollisjengiin, Laakso kertoo MTV:lle. 

Kiinniottotilanteessa osa epäillyistä uhkasi väkivallalla ja käyttäytyi aggressiivisesti poliisia kohtaan, ja poliisi joutui käyttämään fyysisiä voimakeinoja heidän taltuttamisekseen.

Epäillyt ovat edelleen kiinniotettuina. 

Kova huuto ja metelöinti kiinnitti poliisin huomion – porukan saunailta päättyi karulla tavalla Tampereella: Seitsemän asetta takavarikoitiin, 12 ihmistä otettiin kiinni

– Nyt selvitetään, kenen aseita nämä ovat olleet, mitä he tietävät niistä ja sen jälkeen tehdää teknistä tutkintaa sekä selvitetään aseiden alkuperää, Laakso kertoo MTV:lle. 

"Tapaus on poikkeuksellinen"

Poliisi pitää tapausta poikkeuksellisena.

– Tapaus on poikkeuksellinen takavarikoitujen aseiden määrän vuoksi, Laakso selventää.

Poliisin mukaan tapaus kertoo suomalaisesta yhteiskunnasta pari asiaa. 

– Ensinnäkin, kadulla kulkee yhä enemmän ihmisiä, jotka kuljettavat mukanaan vakavaan väkivaltaan soveltuvia välineitä, jopa ampuma-aseita. Näiden välineiden mukana kantaminen saattaa pahimmillaan johtaa jonkun kuolemaan yllättävässä tilanteessa päihteiden vaikutuksen alaisena, Laakso pohtii.

– Toiseksi tapaus kertoo siitä toimintaympäristöstä, jossa poliisi nykypäivänä toimii. Esimerkiksi Pirkanmaalla poliisi kohtaa luvattomia aseita viikoittain. 

Juttu päivitetty loppuun 1.1.2021 klo 13.35.

Lisätty poliisin kommentit MTV:lle 1.1.2020 klo 14.04.

Lisää aiheesta:

Ampuja tulitti 16-vuotiasta Töölössä ja pakeni – "Useampi laukaus osui uhriin"24-vuotias puukotettiin hengiltä Helsingin rautatieasemalla – poliisikin ihmettelee käsittämätöntä syytä: "Sanotaan suoraan, älytön"Kaikki alkoi laukun heilutuksesta – 24-vuotias mies puukotettiin hengiltä Helsingissä, MTV tapahtumapaikalla poliisin kanssaTampereen asetakavarikon yhteydessä kiinni otetut vapaaksi – vuodenvaihteen saunonnassa seitsemän pistooliaAstaloita ja starttipistoolia kantanut miesjoukko aikoi periä velkoja – miehet otettiin kiinni jouluaattona MalmiltaMarkus kohtasi poliisit palatessaan liiketilalleen Porvoossa – tällainen on teollisuusalue, joka nousi otsikoihin Pohjoismaissa: "Kaikki, mikä ei ole hitsattu kiinni tai pultattu lattiaan voi lähteä"
TampereAmpuma-aseetAseetPoliisiMTV Uutiset LiveRikos

Tuoreimmat aiheesta

Tampere
  • 08:12
    Historia

    Tältä näytti muinainen suomalainen nuorukainen

  • Eilen23:09
    Lotto

    Loton potti jatkaa kasvuaan – Pirkanmaata lykästi

  • Eilen22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • pe15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • to06:00
    Olympiastadion

    Miksi Olympiastadionin ensi kesän konserttikalenteri on typötyhjä? Suomen ykkösareenan johto vastaa