Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiantuntijat: Äänet on nollattu, Stubb ja Haavisto taistelevat ison joukon sieluista – miten käy perussuomalaisten "supervoimalle"?

9:59Millaisilla arvoilla kisataan presidentinvaalin toisella kierroksella?Millaisilla arvoilla kisataan presidentinvaalin toisella kierroksella?
Julkaistu 29.01.2024 08:37
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Presidentinvaalien ensimmäinen kierros on käyty. Toiselle kierrokselle etenivät kokoomuksen Alexander Stubb ja valitsijayhdistyksen sekä vihreiden tukema Pekka Haavisto.

Toimitusjohtaja Taru Tujunen Ellun Kanoista toteaa Huomenta Suomen haastattelussa, ettei ensimmäisen kierroksen tulos tullut yllätyksenä. Tujusen mielestä gallupit eivät vaikuttaneet siltä, että perussuomalaisten Jussi Halla-ahon kohonnut kannatus olisi lopulta uhannut kärkikaksikon asemaa.

Stubb ja Haavisto tunnetaan kansainvälisinä ja pitkän linjan poliitikkoina. Kummatkin ovat EU-myönteisiä ja he suhtautuvat maahanmuuttoon myönteisesti.

Tujunen pohtii, että toisella kierroksella keskustelu saattaa kääntyä arvokeskusteluun tai kotimaan politiikkaan, vaikka kotimaan politiikkaa ei varsinaisesti presidentin tehtäviin kuulu.

Toimitusjohtaja Karina Jutila E2 Tutkimuksesta pohtii, että keskusteluun saattavat nousta skenaariot, eli tulevaisuuskuvat.

Lue myös: Stubb ja Haavisto toiselle kierrokselle – näin vaali-ilta eteni

– Jos meillä valitaan presidenttiä 12 vuodeksi käytännössä, niin toimintaympäristön pitkä linja ja erilaiset vaihtoehdot pitäisi tuoda julkisessa keskustelussa esille. Mitä tahansa voi kutakuinkin tapahtua. Ja olisi hirveän tärkeä kuulla, mitä ehdokkaat ajattelevat siitä ja miten he tulisivat erilaisissa tulevaisuuden vaihtoehdoissa käyttäytymään, Jutila pohtii.

Jutila toteaa, että toisella kierroksella on taas puolet äänipotista jaossa ensimmäisen kierroksen ehdokkaiden pudottua.

– Eli niistä sieluista taistellaan. Molemmat ehdokkaat varmasti painottavat siistiä ja asiallista kampanjaa. Tukijoukoissa voi tietysti kuumenemista tapahtua, Jutila toteaa.

Nyt aloitetaan alusta

Jutilan mukaan maahanmuuttokysymyksissä ja ympäristökysymyksissä pitää pystyä olemaan linjakas ja kuitenkin kyetä houkuttelemaan uusia äänestäjiä.

Tujunen huomauttaa, että käytännössä Stubbin ja Haaviston äänet ovat nollaantuneet toiselle kierrokselle mentäessä ja nyt aloitetaan alusta.

Jutila puolestaan arvioi, että ykköspaikalle nousu toisella kierroksella tulee olemaan haastavampaa Haavistolle kuin Stubbille.

Tujusen ja Jutilan mukaan toisen kierroksen äänestysaktiivisuutta on tässä vaiheessa vaikea arvioida. Perussuomalaisten kannattajien toiminta on kysymysmerkki.

– Perussuomalaisten "supervoima" on ehkä siinä, että he ovat puolue, joka kykenee houkuttelemaan nukkuvia äänestäjiä äänestämään vaalipäivänä. Osittain perussuomalaisten hyvät vaalimenestykset ovat olleet sen supervoiman ansiota ja nyt se kysymys kuuluu, mitä sille porukalle tapahtuu nyt toisella kierroksella. Lähtevätkö he äänestämään ollenkaan vai jäävätkö he kotiin, Tujunen pohtii.

Katso vaalien tulokset vielä tästä.

Lue myös: Presidentinvaalien toisen kierroksen ennakkoäänestys alkaa aivan pian

Lisää aiheesta:

Jännitys tiivistyy – taustavaikuttajat paljastavat Stubbin ja Haaviston taktiikat toiselle kierrokselleHalla-aholta ja Rehniltä jaossa ratkaisevat miljoona ääntä – onko Haaviston mahdollista saada perussuomalaisia puolelleen?Haavistolla historiallinen haaste: "Ensimmäisellä kierroksella ykkösenä maaliin tullut on joka kerta voittanut"Ensimmäisestä kierroksesta tulossa kahden ehdokkaan välinen raju taistelu – nämä asiat puhuvat Halla-ahon ja Haaviston puolestaNähdäänkö presidentinvaaleissa taktista äänestämistä? Professori kertoo mahdolliset skenaariotEeva Lehtimäen kommentti: Vielä ei kannata lyödä vetoa seuraavasta presidentistä
PresidentinvaalitPolitiikkaYhteiskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Presidentinvaalit
  • 17.1.19:59
    Kultainen Venla

    MTV:n vaalituotannolle Kultainen Venla! Tällainen palkittu kokonaisuus oli

  • 02.10.202412:51
    Alexander Stubb

    Tarkastusvirasto haluaa presidenttiehdokkaiden vaalituelle ylärajan – näitä asioita vaalirahailmoituksista selvisi

  • 28.06.202407:24
    Melania Trump

    Asiantuntijoiden raju väite: Melania Trumpin paluu Valkoiseen taloon epätodennäköistä

  • 26.06.202406:38
    Donald Trump

    Demokraatit huolissaan Bidenin johtoaseman kapenemisesta mustien keskuudessa – "Äänestän ennemmin rikollista kuin aasia"

  • 03.06.202406:52
    Iran

    Ex-presidentti yrittää paluuta Iranissa