Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Asiantuntijasta Venäjän erityisasema Ahvenanmaalla tulisi lopettaa – "Historian ruma jäänne"

8:57Mikä on Ahvenanmaan tulevaisuus Nato-Suomessa?Miksi Venäjällä on erityisasema Ahvenanmaalla? Mihin se johtaa, ja pitääkö sille tehdä jotain? Viiden jälkeen -ohjelma perkaa itsehallintoalueen kiperät kysymykset.
Julkaistu 18.05.2022 20:08
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Suomen hakema jäsenyys sotilasliitto Natossa ei muuttaisi Ahvenanmaan asemaa, arvioi valtiotieteen tohtori Jukka Tarkka MTV:n Viiden jälkeen -ohjelmassa. Hän kuitenkin peräänkuuluttaa uudistuksia Ahvenanmaan asemaan.

Tarkka painottaa, että demilitarioitu Ahvenanmaa on osa Suomen valtioaluetta, ja sotatilassa Suomi vastaa sen puolustuksesta.

– Tätä kuvaa hämmentää jonkun verran ahvenanmaalaisten luja luottamus siihen, että puolueettomuus ja aseettomuus ovat ainoa tae sille, että sota ei lähesty Ahvenanmaan rantoja.

Tarkka pitää tätä käsitystä kummallisena, kun katsoo Ahvenanmaan historiaa esimerkiksi 150 vuoden ajalta.

– Aina kun Itämerellä on liikkunut sotalaivoja tositoimissa, silloin Ahvenanmaalla on ollut sotaväkeä – joko omaa taikka vierasta, Tarkka toteaa.

Lue myös: Ulkoministeriö on jo lähettänyt Natolle sopimukset, joihin Venäjä voisi vedota protestoidessaan – koskevat Ahvenanmaata ja Suomen suhteita Venäjään

Tohtori konsulaatin erityisasemasta: "Siitä pitäisi päästä äkkiä eroon"

Venäjän Maarianhaminan konsulaatti valvoo Ahvenanmaan demilitarisointia. Tarkka kuvailee tilannetta Neuvostoliiton sanelun seuraukseksi, joka on jäänyt ajastaan.

– Historian ruma jäänne, joka loukkaa törkeästi Suomen suvereniteettiä. Siitä pitäisi päästä äkkiä eroon, hän toteaa.

Tarkan mukaan Ahvenanmaan demilitarioinnista tulisi luopua, koska sillä ei ole käytännön merkitystä. Jos tosi tulee kysymykseen ja sota syttyy, puolustaa Suomi Ahvenanmaata joka tapauksessa.

Toisaalta Ahvenanmaan nykyasemaa puolustaa juuri se, ettei rauhanajan demilitarisoinnista ole merkittäviä vaikutuksia käytännössä.

– Jos se tärkeää ahvenanmaalaisten sielunelämälle, niin ei tuosta ole haittaakaan, hän toteaa.

Videolla Tarkka kertoo, miten Suomi voisi lopettaa Venäjän konsulaatin erityisaseman Ahvenanmaalla ja päättää sille Neuvostoliiton saneleman sopimuksen.

Lue myös: Pitäisikö neuvostoaikainen Ahvenanmaa-sopimus purkaa? Pekka Toverilta varoitus: "Sotilastyhjiöt tuppaavat täyttymään"

1:32Pitäiskö neuvostoaikaisesta sopimuksesta Ahvenanmaan suhteen luopua? Pekka Toverilta varoittava huomio: “Sotilastyhjiöt tuppaa täyttymään”Pitäiskö neuvostoaikaisesta sopimuksesta Ahvenanmaan suhteen luopua? Pekka Toverilta varoittava huomio: “Sotilastyhjiöt tuppaa täyttymään”.

NatoAhvenanmaaVenäjäViiden jälkeenKotimaa
Toimittajan kuva
Ville Eklund
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Jarmo Lindberg näkee lupaavan muutoksen Ukrainassa: "Saattaisi olla Venäjälle kipukynnys"Vertaus Trumpin Grönlanti-himosta: ”Hämeenlinna tarvitsee Toijalaa puskuriksi Tamperetta vastaan”Risto E. J. Penttilä: Tällaiseen liemeen Suomi joutuisi, jos Trump valtaisi GrönlanninSuomi pohti Nato-ratkaisua Grönlanti-pulmaan – "USA:n toimet murentavat edistystä"Asian ytimessä: Tämän viestin Trump haluaa Grönlanti-puheillaan lähettääEdistääkö Trump huomaamattaan Putinin suurinta tavoitetta? "Niin ideaalia Venäjälle, että vaikea edes käsikirjoittaa"

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • 09:43
    Ukrainan sota

    Politico: Älä mainitse "5. artiklaa" – Suomi varoitti Yhdysvaltoja

  • 1.2.16:40
    EU

    Autto pohtii Nato-joukkojen liikutteluun kytkeytyvää ongelmaa

  • 28.1.20:21
    Marco Rubio

    Rubio: Nato on ajateltava uudelleen – "Tämä on 2000-luvun todellisuus"

  • 26.1.18:15
    Mark Rutte

    Mark Ruttelta piikki Stubbille? "Jatkakaa haaveilua, jos luulette Euroopan kykenevän puolustavan itseään ilman Yhdysvaltoja"

  • 26.1.15:52
    Maanpuolustus

    Ruotsalaistutkija: Grönlanti osoitti, että Natolle on haettava vaihtoehtoa