Tilanne Ukrainassa voi huonontua, jos Venäjä pystyy lisäämään panostustaan sotaansa esimerkiksi yleisen liikekannallepanon tai reserviläisten myötä, arvioi everstiluutnantti evp. Juhani Pihlajamaa STT:lle.
AFP / Lehtikuva MTV Uutiset seuraa Ukrainan tapahtumia hetki hetkeltä.
Löydät tuoreimmat uutiset uutispalvelustamme sekä MTV Katsomosta joka päivä.
Ukrainan sodan uhreja voi auttaa monin tavoin. Tästä artikkelista löydät ajantasaista tietoa auttamisesta.
Ukrainan tilanne aiheuttaa monenlaisia tunteita. Tästä artikkelista löydät tietoja siihen, miten hakea apua itselle tai läheisellesi.
– Näyttää selkeästi olevan se trendi, että he yrittävät piirittää kaupunkeja ja saada sitä myötä tilanteen haltuunsa painostamalla siviiliväestöä, Juhani Pihlajamaa sanoo ja viittaa esimerkkinä Mariupolin kaupunkiin, jossa siviilejä on yritetty evakuoida epäonnistuneesti sekä eilen että tänään.
Yleisemmällä tasolla Venäjän eteneminen Ukrainassa ei sen sijaan ole Pihlajamaan mukaan ylettömästi nopeutunut.
– Hyvin hidasta tuntuu olevan. Ilmeisesti kuitenkin jonkinlaisena päätavoitteena on Kiova, niin ei se tilanne ole siinäkään Venäjän puolelta suotuisaksi kehittynyt, hän lisää.Pihlajamaa ei näe liikekannallepanon olevan täysin poissuljettu mahdollisuus.
