Nuorten sähkötupakointi on kasvava ongelma, joka aiheuttaa suuria haasteita aivojen kehitykselle, kertoo Helsingin yliopiston dosentti Outi Salminen MTV:n haastattelussa.
Mitä nuorempana niin sanottu vapettaminen eli sähkötupakointi alkaa, sen pahemmin nikotiini häiritsee aivokemian kehitystä. Seurauksena on unihäiriöitä, keskittymiskyvyn puutetta ja riskiä ADHD-diagnooseihin.
Belgiassa kielletään kertakäyttöisten sähkötupakoiden myynti vuoden alusta ja samaa suunnitellaan Saksassa ja Ranskassa. Isossa-Britanniassa laki astuu voimaan kesäkuussa. Helsingin yliopiston dosentti Outi Salminen on sitä mieltä, että Suomen pitäisi seurata näiden maiden esimerkkiä.
–Suomessahan tämä on selkeästi myös kasvava ongelma ja erityisesti nuorten parissa on huolestuttavaa, että sähkötupakkaa käytetään merkittävästi enemmän kuin muutama vuosi sitten. Noususuunnassa ollaan Suomessa, sanoo Salminen.
Lue myös: Kun erikoislääkäri kysyy nuorilta potilailtaan yhden kysymyksen, ahdistuksen syy alkaa selvitä – "Todellinen terveysuhka"
Vapettaminen kaksinkertaistunut
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan nuorten sähkösavukkeiden käyttö eli vapettaminen on kaksinkertaistunut parissa vuodessa. THL:n vuoden 2023 kouluterveyskyselyn tuloksista kävi ilmi, että sähkötupakkaa käytti päivittäin seitsemän prosenttia kahdeksas- ja yhdeksäsluokkalaisista pojista ja kuusi prosenttia tytöistä.