Lounais-Suomen poliisi takavarikoi 1150 laitonta sähkösavuketta kerralla. Poliisi julkaisi elokuussa Porissa takavarikoidusta vapepinosta kuvan.
Tapauksessa epäiltynä salakuljetuksesta on kaksi tekoaikaan alaikäistä ja yksi täysi-ikäinen henkilö. Alaikäisiä epäillään lisäksi tupakan myyntirikoksesta. Tapaus siirtyy syyteharkintaan lähipäivinä.
– Ulkomailta tuotujen laittomien sähkösavukkeiden tuotesisältöä ei tarkasta kukaan. On hyvä muistaa, että tällaiset tuotteet voivat sisältää mitä tahansa terveydelle haitallista tai jopa vaarallista ainetta, ylikomisario Marja Kiiski Lounais-Suomen poliisilaitokselta muistuttaa.
Kyseisessä salakuljetustapauksessa takavarikoidut vapet ovat Suomessa laittomia, sillä niiden nikotiinipitoisuus on viisi prosenttia, kun sallittu pitoisuus on kaksi prosenttia.
– Suuri osa sähkötupakan myynnistä tapahtuu sosiaalisessa mediassa ja anonyymeissä viestipalveluissa. Ostaja voi joutua esimerkiksi huijauksen tai ryöstön uhriksi laittomien tuotteiden kaupankäynnin yhteydessä, Kiiski toteaa.
Poliisi painottaa, että alaikäiset eivät saa pitää nikotiinia sisältävää sähkötupakkaa hallussaan.
– Kun poliisi havaitsee alaikäisellä tupakkatuotteita, otetaan tuotteet haltuun ja lähtökohtaisesti ne hävitetään. Jokaisesta tapauksesta ilmoitetaan lapsen tai nuoren huoltajalle ja asiasta tehdään lastensuojeluilmoitus, Kiiski sanoo.
Rikosnimikkeitä laittomiin vapeihin liittyen ovat esimerkiksi:

