Monissa suomalaiskodeissa on kaunis ja hieno kaktus, joka voi kuitenkin olla vaarallinen väärin käsiteltynä.
MTV Uutiset kertoi aiemmin tänään, että huonekasvikaktus "ampui" kymmeniä karvamaisia hyvin pieniä piikkejä Sari Sillanmäki-Kuokkasen silmiin, kun hän oli siirtämässä hyllyn päällä olevaa opuntiakaktusta.
Nainen joutui sairaalaan ja lääkäri poisti piikkejä silmistä useita kertoja.
Lue lisää tapauksesta: Sari kertoo kauhun hetkistä olohuoneessa, kun kaktus "ampui" kymmeniä piikkejä silmiin – "Tuntui kuin lasimurskaa olisi hierottu silmiä vasten"
Kasvin suojausmekanismi
Suomen kukkakauppiasliiiton puheenjohtaja Taina Hinskala kertoo MTV Uutisille, että opuntiakatkuslajikkeella on suojausmekanismi, jossa se voi "ampua" ohi kulkevaa tai katkusta koskettavaa ihmistä.
– Tuntuu, että se ikään kuin heittää pieniä piikkejä, mutta siihen vaaditaan pientä ilmavirtaa tai kosketusta. Ei se suinkaan metrien päähän piikkejä lähetä, Hinskala toteaa.


