Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Milloin Ukrainan sota loppuu? Asiantuntija nostaa esille yhden avainkysymyksen, joka saa osapuolet jatkamaan sotimista

15:30Kuinka uskottavia Venäjän ja Ukrainan antamat luvut sotatuhoista ovat?Minkälainen iskukyky Ukrainalla ja Venäjällä on tällä hetkellä? Katso videolta Käihkön pitkä haastattelu
Julkaistu 31.03.2022 06:12
Toimittajan kuva
Janne Ahjopalo

janne.ahjopalo@mtv.fi

Ukraina tekee vastahyökkäyksiä Venäjää vastaan – Venäjä puolestaan keskittää joukkojaan Itä-Ukrainaan. Milloin sota loppuu?

Venäjän ja Ukrainan neuvottelut ovat jatkuneet Turkin Istanbulissa. Ruotsin maanpuolustuskorkeakoulun sotatieteiden dosentti Ilmari Käihkö ei usko nopeaan läpimurtoon.

– Valitettavasti en henkeä pidättäisi, milloin sota loppuu. Osapuolet ovat vielä hyvin kaukana toisistaan, mitä tulee rauhanehtoihin. Sitten kun kumpikin osapuoli kärsii ja on pattitilanteessa, eikä pystyy sodalla parantamaan tilannettaan, todennäköisesti nähdään rauhansopimus.

Lue myös: Miten Suomen kävisi, jos energiahana Venäjältä suljettaisiin? Professori: "Yksityisautoilua saatettaisiin joutua säännöstelemään"

Vielä ei sopimusta olla kuitenkaan solmimassa.

– Ukraina tekee tällä hetkellä vastahyökkäyksiä. Ukrainan puolella on ymmärrys siitä, että tilannetta voidaan vielä parantaa. Venäjä keskittää tällä hetkellä joukkojaan Itä-Ukrainaan. Todennäköisesti Venäjäkin katsoo, että tilannetta voidaan vielä muuttaa Ukrainassa, arvioi Käihkö. 

Venäjä vaatii Ukrainalta puolueettomuutta, mikä tarkoittaisi esimerkiksi sotilasliitto Naton ja mahdollisesti Euroopan unionin ulkopuolella pysymistä. Ukraina puolestaan on ilmaissut tarvitsevansa kansainvälisiä turvatakuita suojakseen. Lisäksi Venäjällä on aluevaatimuksia Ukrainalta.

Minkälainen iskukyky Ukrainalla ja Venäjällä on tällä hetkellä? Katso videolta asiantuntijan arvio!

Lisää aiheesta:

Ulkoministeri Valtonen korjasi ennustettaan Ukrainan sodasta synkemmäksiMTV Ukrainassa: Naton synkät puheet tulleet valitettavan tutuiksiYhdysvalloilta miljardien lisätuki Ukrainalle – "Sota voi venyä vielä kahdella vuodella" Mika Aaltola: Rauhaan ei Ukrainassa palata vuosiin, vaikka sota loppuisi – kertoo nähneensä Venäjän tavoitteen selvänä alusta astiEversti Kajanmaa: Venäläisjoukkojen hyökkäys näyttää pysähtyneen – "Pahimmillaan puhutaan jopa vuosien sodasta"Sota-asiantuntija MTV:llä – Kumpi on niskan päällä voimasuhteissa: Ukraina vai Venäjä?
Ukrainan sotaMTV Uutiset LiveUlkomaatVenäjäTurkki

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 12:29
    Yhdysvallat

    Ukrainan ja USA:n neuvottelut: Ei läpimurtoa

  • 05:47
    Itsenäisyyspäivä

    Sotilaskotisisar Mirjam Moloselta suorat sanat Putinista: "Eihän se herra pysty olemaan ilman sotaa"

  • Eilen21:21
    Tshernobyl

    IAEA: Tshernobylin vaurioitunut suojakuori ei estä enää säteilyä

  • Eilen18:51
    Volodymyr Zelenskyi

    Zelenskyi: Neuvottelut rauhasta jatkuvat, seuraavista askelista USA:n kanssa sovittu

  • Eilen18:38
    Itsenäisyyspäivä

    Stubb huomasi kesken saunomisen puhelimen soineen – Zelenskyihän se siellä: Myös Lukashenka onnitteli Suomea